Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Jak si Satan splnil sen a na Obscene Extreme „chrčel“ patologické songy

20. 7. 2021

Jak si Satan splnil sen a na Obscene Extreme „chrčel“ patologické songy 0 snímků
Technické problémy s kabelem o více než hodinu odsunuly začátek 22. ročníku Obscene Extreme. Největší nervozita v tu chvíli asi svírala členy kapely Hystos, kteří se chystali na svou velkou premiéru a navíc měli tu čest jako první na Bojišti odpálit nálož třaskavé muziky. Partu východočeských drtičů kostí to nerozhodilo, a přestože jsou v českém grindovém rybníčku teprve od prosince 2019, start festivalu se jim povedl.

„Za mě dobrý, i když to musí posoudit hlavně fanoušci. My jsme hlavně rádi, že jsme si tady mohli zahrát,“ zářil jen pár minut po koncertě 48letý zpěvák Michal Přichystal alias Satan.

Skupina vznikla v prosinci 2019, kdy se rozpadla skupina Histos, odchodem zakládajícího člena Pavla alias Scoola. Jelikož měl Pavel výhradní právo na logo a název Histos, vznikl nový název HYSTOS i nové logo. Současná sestava kapely je: Satan (zpěv), Bobo (baskytara), Emmanuel (kytara) a Pišta (bicí). Styl kapely je nejčastěji fanoušky i kritiky označován jako patologický goregrind.

„Těžko se to vysvětluje. Prostě je to o tom, jak se pitvá,“ nechal se slyšet vytáhlý holohlavý zpěvák s vousy, který se jako fanoušek účastnil prý snad všech ročníků OEF. S mikrofonem v ruce ale tady stál poprvé až letos. „Já jsem dřív nikdy nezpíval. Dostal jsem se k tomu náhodou a dělám to teprve čtyři roky,“ uvedl a doplnil, že vystoupením na Bojišti si splnil svůj největší sen. „A můžu říct, že se mi to povedlo vlastně v docela krátké době. Jsou kapely, které se sem ještě nedostaly a čekají na svou příležitost celou existenci fesťáku,“ poznamenal.

Hystos poskládali svůj set převážně z vlastních skladeb, jen poslední dva songy byly převzaté. „Měli jsme připravené ještě další dvě skladby, ale už nebyl prostor,“ konstatoval Přichystal. Po covidové pauze se svými parťáky koncertoval letos potřetí, předtím hráli v Červeném Kostelci a Robousech. Den po vystoupení na Bojišti se kapela přesouvala do Varnsdorfu. K dalšímu hraní se pak chystá do Mladé Boleslavi a Frýdku-Místku.

Kapela nyní pečlivě pracuje také na nových skladbách na svém prvním CD, které by mělo vyjít v roce 2022.

„Obscene je pro mě neskutečný fesťák. Skvělí lidé, pořadatel Čurby je úplně špičkový kluk a snad můžu říct, že i kámoš. Jezdím sem rád. Vždycky si tady odpočinu od všech starostí a vypnu hlavu. Myslím, že nejen pro mě, ale i pro spoustu dalších lidí je to top festival,“ řekl na závěr Michal „Satan“ Přichystal.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek