Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Malířka Valentová zavádí diváka pop artovou formou do prostředí své rodiny

20. 7. 2021

Malířka Valentová zavádí diváka pop artovou formou do prostředí své rodiny 0 snímků
Své pop artově laděné dílo v předpremiéře vystavila na nedávných Dnech otevřených ateliérů ve Lhotě u Trutnova. Působivý obraz, na němž zachytila trutnovskou fotografku a kamarádku Evu Kešnerovou, nyní doplnila dalšími malbami, které jsou součástí aktuální výstavy Family Pop v Galerii Uffo v Trutnově. Zdejší rodačka a malířka Alena Valentová, jak uvedl kurátor expozice Jan Kunze, zavádí diváky do soukromého intimního prostoru vlastní rodiny.

„Můžeme tak nahlédnout pod pokličku rodinného života na mimořádně osobní výstavě. Kromě této odvahy také jasně vnímáme, jak moc je pro autorku její rodina důležitá, což je hodnota, která se z dnešního světa bohužel pomalu vytrácí, a tak není od věci si ji připomenout alespoň na této výstavě,“ řekl kurátor. Autorka, která příznivcům výtvarného umění představuje dvacítku obrázů, které vznikly v posledním roce, rodinu už sice v minulosti zachytila, ale nikdy v ryze portrétní podobě.

„Rodinu jsem měla jako součást Andersenových pohádek nebo v Manželské erotice, kde jsem nás vytvořila společně s manželem Adamem. Téma rodiny je pro mě největší insipirací a ve stylu pop artu potréty převádím až do plakátové formy. Rodina tam vyniká úplně jinak, než nás lidi znají,“ prozradila malířka, pro níž není v tvůrčím úsilí styl pop artu úplnou novinkou. V podobném duchu už v minulosti namalovala černobílé portréty postižených lidí z domova Paprsek.

„Když jsme se domlouvali, jak výstavu v Uffu pojmout, dohodli jsme se, že rodina a pop art budou spolu dobře korespondovat. Vystihuje to také mě jako grafika i designera a zároveň malíře, který převede portréty do pop artových zkratek,“ vysvětlila Valentová. Kromě vlastní rodiny lze na výstavě vidět také její blízké přátele. Na jednom obrazu autorka sama sebe namalovala ve společnosti nedávno zesnulého legendárního trutnovského malíře Miloše Trýzny a rovněž už zmíněnou fotografku Evu Kešnerovou.

„Oba dva, dá se říci, jsou součástí širší rodiny. Miloše jsem pravidelně navštěvovala a hodně si s ním povídala právě o malování i životě. Eva je naší rodině velmi blízká a máme ji moc rádi. Jsem ráda, že jsem je namalovala a mohla na výstavě představit,“ uvedla Valentová. Na dalších obrazech jsou pak kromě malířky její muž a dcery. „Oba byli hodně nadšení a celý rok mě v malování podporovali, i když jsem od loňska tvořila každý den, často až do nočních hodin,“ dodala.

Výstava Family Pop, která potrvá do 21. srpna, má z pohledu kurátora Kunze v rámci kontinuální umělecké produkce autorky výlučné, možná až přelomové místo. „Zvolené téma rodiny má osobnější rozměr a odhaluje návštěvníkům výstavy privátní svět, který si většinou každý z nás nechává jen pro sebe a své nejbližší. Na takové odhalení je nejen potřeba uměleckého sebevědomí, ale i důvěra rodinných příslušníků a nejbližších přátel, kteří se zde stávají předlohami budoucích obrazů a nemusí být vždy prezentování tak, jak by si sami představovali.“      

Alena Valentová tvoří už od dětských let. Začínala kresbami smyšlených komiksových příběhů. Poté své nadání rozvíjela u akademického malíře Martina Kotka, který ji rovněž připravil k talentovým zkouškám na Střední uměleckou školu grafickou v Jihlavě. Tu autorka absolvovala v roce 2002. Ještě před časem byla členkou Spolku podkrkonošských výtvarníků a má za sebou desítky kolektivních i samostatných výstav.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Milan Lhoták