Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

22°

Svátek má

Nová kniha přibližuje odkaz baroka v krajině východních Čech

30. 7. 2021

Nová kniha přibližuje odkaz baroka v krajině východních Čech 4 snímků
Nová odborná publikace "Krajina v rukou barokního člověka. Lidé a krajina 16. až 18. století na východě Čech" mapuje dvě století, během nichž majitelé východočeských panství ruku v ruce s umělci a architekty měnili krajinu v regionu. S finanční podporou Královéhradeckého kraje ji vydalo územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Jaroměři.

ČTK to dnes sdělili zástupci hejtmanství. Dnes byla publikace pokřtěna v barokním hospitalu Kuks na Trutnovsku. Sborník napsal kolektiv autorů pod vedením Evy Chodějovské. Téměř pětisetstránková kniha vznikala tři roky.

Autoři se při zkoumání zaměřili na východní Čechy, popisovaný region obsahuje kulturní krajinu v mnoha podobách, a to od měst, přes hustě osídlené oblasti, až po řídce osídlené horské oblasti, uvedli zástupci kraje.

"Chceme čtenáři představit barokního šlechtice jako člověka, který podle svého naturelu, postavení a charakteru svých panství volil způsob, jakým s krajinou pracoval a jaký otisk v ní podle toho mohl zanechat," sdělil ředitel josefovského pracoviště NPÚ Jiří Balský.

Pozemky ve východních Čechách měly v průběhu historie mnoho vlastníků, zejména po třicetileté válce se výrazně změnili. Krkonošská panství například získali Morzinové a Harrachové, Náchodsko připadlo rodu Piccolomini a opočenské panství ovládli Colloredové. Čím déle rod území vlastnil, tím více se na tváři krajiny podepisoval, a to například kácením lesů, otevíráním dolů či jen zakládáním nových osad nebo stavbou kostelů, případně šlechtických sídel, uvedli zástupci hejtmanství.

Příkladem je hospitál Kuks, kde hrabě František Antonín Špork vytvořil luxusní lázeňský resort kombinovaný se zaopatřovacím ústavem pro vysloužilé vojáky, čímž kompletně přetvořil údolí Labe poblíž Jaroměře. “Právě Kuksu, blízké jezuitské Žirči a tématu barokních poutí se v nové publikaci důkladně věnuje Jindřich Kolda,” uvedl Lukáš Vaníček z kanceláře hejtmana.

Komponovaná barokní krajina na východě Čech se v plné podobě do současnosti nedochovala. Nová publikace může přispět k lepšímu pochopení původních konceptů této krajiny, záměrů jejich tvůrců a pomoci také k její částečné obnově.

“Královéhradecký kraj v současné době připravuje obnovu Mariánské zahrady Františka Josefa Šlika na Jičínsku a areál zámku v Kopidlně,“ doplnila náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

ČTK
Foto: Lukáš Vaníček