Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Respektovaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v Uffu

14. 7. 2021

Respektovaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v Uffu 0 snímků
Bezdomovectví je ústředním námětem snímků, které aktuálně vystavuje v přízemí trutnovského Uffa uznávaný český fotograf Jindřich Štreit. Expozice se nazývá příznačně - Kde domov můj.

Štreitova tvorba všeobecně je velmi specifická, jasně rozeznatelná od jiných. “Navzdory nepřikrášlené realitě jsou to vždy snímky plné lidského pochopení. Jindřich Štreit fotí holou, nahou skutečnost s velkou láskou,” prohlásil evangelický farář a spolupořadatel výstavy Tomáš Molnár.

Stejné je to i se snímky v Uffu. Bezdomovecké prostředí je sice fotograficky atraktivní. Společensky už ale tak atraktivní není. “O to víc si vážíme Štreitových fotografií - nešokuje, ani se neštítí. Fotografuje bezdomovce jako lidi, jako nás lidi. Spojitost s námi je ještě patrnější právě v názvu výstavy Kde domov můj, tedy v názvu naší české národní hymny. I bezdomovci prostě pro své lidství patří do množiny společnosti,” sdělil Molnár.

Podle něj míváme vůči bezdomovcům předsudky. “Nebojte se, netrpím žádnou romantizující iluzí. Určitě jsou mezi nimi tací, co si bezdomovectví vybrali jako svůj životní styl. Ale většina je spíše těch, kdo na dno padli z nejrůznějších příčin bez volby,” uvedl Molnár.

Zřejmě zde platí slovo klasika, že lidské štěstí se navzájem sobě podobá, ale lidského neštěstí je nepřeberné množství. “Kvalita společnosti se neměří podle svého bohatství, ale podle toho, zda dokáže vnímat své boláky, klást si nepříjemné otázky a hledat všestranně odpovědná řešení,” upozornil Molnár.

V Uffu je k vidění jen výběr z celé Štreitovy výstavy. “Přivezli jsme ji narychlo a pro celou jsme tak hned nenašli dostatek prostor. Jde především o portréty lidí, ještě jednou zdůrazňuji, lidí. Takových, jací jsme my. „Kde domov můj je zrcadlo, do kterého se díky Jindřichu Štreitovi můžeme podívat,” dodal Tomáš Molnár.

Výstava je v přízemí Uffa přístupná do konce prázdnin.

(pac, tz-lmo)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Milan Lhoták