Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Všichni jsou překvapení, jak vlastně plnohodnotně festival působil

25. 7. 2021

Všichni jsou překvapení, jak vlastně plnohodnotně festival působil 0 snímků
Založena byla v roce 2005 a o sedm let později si odbyla premiéru na Obscene Extreme. V roce 2015 si tady zahrála podruhé a letos měla tu čest užít si potřetí scénu domácího fesťáku, který na světě nemá obdoby. Trutnovská kapela Exorcizphobia drtila Bojiště svým thrash metalem v podvečer závěrečného třetího dne.

„Poslední dobou hrajeme hodně skladby z naší poslední desky Digitotality. Na Obscene jsme udělali trošku větší průřez naší tvorby, vybrali jsme i nějaké starší věci a snažili jsme se vytvořit svižnej setík, protože se to sem tak nějak hodí,“ nechal se slyšet po pětatřicet minut trvajícím koncertě zpěvák, kytarista, zakládající člen a šéf kapely Tomáš „Skoří“ Skořepa.

Z původní sestavy zbyl už sám a je tedy jediným účastníkem všech tří vystoupení na Bojišti. „Myslím, že kulisa byla fajn. Lidi se bavili a pod pódiem se tam i něco dělo,“ usmál se. Při předchozích dvou koncertech byla kapela zařazena do programu v dřívějších denních hodinách, a tak to prý nebylo tak živé jako letos.

Služebně druhým nejstarším členem je aktuálně druhý kytarista Ondřej Šíma. V kapele se objevil asi čtrnáct dní před OEF 2015, což pro něj byl docela křest ohněm. „Teď už ale nemám žádné nervy před hraním. Když je tréma, tak už jen taková mírná a příjemná,“ usmál se. Baskytaru má v Exorcizphobii pod palcem Aleš Kostka a pekelné tempo za bubny rozjíždí Tomáš Kejkrt.

 

Na závěr koncertu vystoupil na stage i host – Martin „Bilos“ Bílek, frontman spřátelených Malignant Tumour. Ten momentálně trutnovské kapele dělá i producenta, přičemž nejnovější společný počin pochází z tohoto týdne. Ve čtvrtek totiž vyšlo nové épéčko Friend Of Lunacy, na které chce ještě „Skořího“ banda navázat splitem s kostarickou thrashmetalovou skupinou Heresy.

„Snažíme se to naše hraní pořád posouvat. Momentálně hledáme i nahrávací společnost, se kterou budeme spolupracovat, a určitě chceme na přes rok vydat další album,“ poznamenal Tomáš Skořepa. Poslední třetí deska z listopadu loňského roku Digitotality se dočkala kladných ohlasů od fanoušků i médií. Je na ní osm věcí se stopáží asi tři čtvrtě hodinky. „Řekněme, že se zabývá nějakými současnými problémy a pohledy na dnešní společnost a obavami z věcí budoucích,“ prozradil „Skoří“.

Vzhledem ke covidové stopce neměla kapela moc možností podpořit vznik desky koncerty, a tak to zkouší dohánět až teď. „Obscene byla asi osmá akce, léto máme celkem nabité, snažíme se. Do září máme naplánováno asi dvacet hraní, a pokud se to zase neomezí, vypadá to, že i podzim bude docela zajímavý,“ řekl šéf kapely, kterou založili, když mu bylo patnáct let. Například příští víkend v sobotu 31. července můžete na Exorcizphobii (+ Trahir, Primary Resistance, Faüst, Braindead, Deadkillers a 2.0) zajít na Pilníkofest.

A co kapela soudí o letošním průběhu dvaadvacátého ročníku OEF?

„Obdivuji Čurbyho za to, že de facto na poslední chvíli a v této době, kdy pořadatel musí být velice flexibilní, udělal parádní fesťák. Účast zahraničních hostů byla sice nižší, ale to vůbec nevadilo. Atmosféra byla pořád skvělá a myslím, že přišlo i nad očekávání víc lidí. Je to úspěch,“ zhodnotil festival kytarista Ondra Šíma. „Myslím, že všichni jsou překvapení z toho, jak vlastně plnohodnotně festival působil. Gratuluji Čurbymu, jak skvěle pořadatelsky to zase zvládnul,“ navázal na jeho slova Tomáš Skořepa.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek