Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Bývalí žáci a kolegové uctili památku zesnulého učitele koncertem

17. 4. 2021

page.Name
Speciálním koncertem uctili bývalí žáci a kolegové památku trutnovského flétnisty, skladatele a učitele Josefa Štrunce. Uznávaný muzikant působil na trutnovské Základní umělecké škole třicet let. Zemřel minulý měsíc.

Josef Štrunc byl známý jako špičkový pedagog s osobitým smyslem pro humor. Vedl důsledně archiv dechových nástrojů a notového materiálu, a upravoval partitury pro školní orchestr a další soubory. Dlouho vyučoval i hudební nauku.

„Byl přísným, ale spravedlivým učitelem. Na koncertech školy excelovaly především jeho flétnové soubory - tria a kvartety,“ připomněla ředitelka školy Blanka Matysková.

Žáci připomínají, že za přísnou tváří Josefa Štrunce bylo ukryto srdce výtečného muzikanta. „Na flétnu hrál žákům málo, do not se při výuce nedíval. Přesto naučil každého velmi obstojně hrát na flétnu. Všechny hráčské dovednosti a veškerý flétnový repertoár totiž nosil ve své hlavě - to byl nevyčerpatelný zdroj pro jeho výuku,“ uvedla Bára Kulichová, někdejší Štruncova žákyně, dnes učitelka na trutnovské ZUŠce.

Pro žáky Štrunc skládal a upravoval velké množství skladeb. „Nejšťastnější byl, když mohl hudebně tvořit a zapisovat. Notový papír, tužka a jeho suchý humor mu byly stále nablízku,“ potvrdila jeho kolegyně a vedoucí smyčcového oddělení Jana Hylská.

Bývalí žáci a kolegové vybrali a nahráli k uctění památky koncert složený z autorské tvorby a skladeb oblíbených mistrů Josefa Štrunce. Hrají při něm čtyři generace jeho žáků. Nahrávka byla pořízena v Koncertní síni Bohuslava Martinů.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: ZUŠ Trutnov