Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Klavírista Pejchal má nejvyšší ocenění z prestižních soutěží v cizině

10. 4. 2021

page.Name
Skvělých úspěchů dosáhl na zahraničních soutěžích dvanáctiletý klavírista Pavel Pejchal. Žák Základní umělecké školy Trutnov získal první cenu v srbském Bělehradě, druhou cenu v maďarské Budapešti a třetí cenu v polské Varšavě.

Pejchal za vydatné podpory svého učitele Víta Havlíčka vytvořil v lednu v Koncertní Síni Bohuslava Martinů digitální nahrávky skladeb J. S. Bacha a svého oblíbeného F. Chopina. Zaslal je do soutěže International Competition online Music Phenomena v polské Varšavě a obdržel za ně třetí cenu v kategorii do dvanácti let.

„Soutěže se kromě Pavla zúčastnili muzikanti z Austrálie, Rakouska, Polska, Indie, Ruska, Tchaj-wanu, Vietnamu, Číny a dalších zemí,“ upozornil na velkou konkurenci klavírní pedagog Tomáš Korbel.

Úspěch Pejchala povzbudil. Přihlásil se do maďarské soutěže Danubia Talents International Music Competition Online. Výsledky byly zveřejněny v březnu. Porota udělila trutnovskému klavíristovi druhou cenu v kategorii do třinácti let.

„V soutěži se přitom představili klavíristé z Kanady, Španělska, Indonésie, Itálie, Japonska, Norska, Turecka, Německa, Polska, Číny a dalších zemí z celého světa,“ zdůraznil Korbel.

Vrcholem se pak stala účast v soutěži World open Online Music Competition v srbském Bělehradě, kde Pejchal získal v silné mezinárodní konkurenci první cenu.

„Na počátku trojnásobného úspěchu stála snaha najít v této na hudební aktivity skromné době nový podnět pro rozvoj Pavlova talentu. Inicioval ji Pavlův klavírní pedagog ze základní umělecké školy Vít Havlíček, známý také jako varhaník, královédvorský sbormistr a ředitel mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks,“ uvedl Tomáš Korbel.Pavel Pejchal má už za sebou řadu úspěchů na renomovaných domácích soutěžích. V roce 2019 obdržel třetí cenu na Prague junior note. O rok později skončil ve stejné soutěži druhý. Loni se přihlásil také na Broumovskou klávesu, a získal čestné uznání od hlavní poroty a třetí cenu od studentské poroty.

Byla to jedna z posledních soutěží, která se konala prezenčně. Další soupeření mladých klavíristů omezila pandemie. Naštěstí ne úplně. Pořadatelé zareagovali na společenské trendy a přesunuly velké mezinárodní akce na obrazovky počítačů do online režimu. Pejchal se dokázal prosadit i v nových podmínkách.

„Pavlova píle, završená těmito úspěchy, a přípravy na další podobné zahraniční soutěže, jsou tak dokladem toho, že hudební nástroj se může stát v tomto nelehkém období pro člověka tím nejlepším společníkem, a že když se chce, všechno jde. Nezbývá než Pavlovi i jeho učiteli Vítu Havlíčkovi popřát pevné zdraví a spoustu energie do dalších společných projektů,“ dodal Tomáš Korbel.

(pac, tz-tko)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek