Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

Orchestr trutnovské ZUŠky vypustil do světa vlastní hudební videoklip

2. 4. 2021

Další mimořádný hudební počin mají za sebou muzikanti ze Základní umělecké školy v Trutnově. Nahráli vlastní zpracování skladby Brass Machine od Marka Taylora, a to i přesto, že se nemohli sejít v jedné nahrávací místnosti. Výsledek zveřejnili ve formě videoklipu.

Ke vzniku neobvyklé nahrávky přispěly zejména covidové restrikce. Znemožnily totiž studentům společnému (souborovému) hraní. „Vynucený sociální distanc zasadil orchestrům a kolektivům obecně tvrdou ránu. Zkoušky nepřipadají v úvahu, děti nemohou do školy. Koncerty nepřipadají v úvahu, diváci a posluchači nemohou do sálů. Přes to všechno máme jako každá jiná škola povinnost své studenty motivovat a vzdělávat je,“ upozornil Lukáš Červený, houslista, člen školního orchestru Musica Candida a učitel na ZUŠce.

Podobně jako loni v květnu, i letos právě pod jeho vedením (a Michaely Fiedlerové) videonahrávka zhruba padesátky muzikantů vznikla. „Každý ze zúčastněných nacvičil svůj part, pustil si do uší MP3 nahrávku a natočil se na telefon. Všechny dílky skládačky se pak v počítači spojily dohromady,“ uvedl Červený.

K partě lidí ze školního orchestru se přidali také čtyři studenti z pardubické konzervatoře a pomohli také absolventi trutnovského ZUŠky. „Každý ve videoklipu svědomitě odvedl kus práce. Doufejme, že studentům hudebníkům výsledek společného snažení alespoň zlomkem nahradí radost ze hry na živo a že zlepší náladu posluchačům jak stálým, tak i těm náhodným, za jejichž přízeň jim moc děkujeme,“ sdělil Lukáš Červený.

Trutnovští muzikanti se nechali inspirovat podobnými projekty na internetu. „Fandíme všem aktivním umělcům, kteří přicházejí s různými všeobecně povzbudivými aktivitami, protože čas živě-kulturního vakua už začíná být neúnosně dlouhý, ať už jde o hudbu, tanec, divadlo nebo výtvarná umění,“ dodal Lukáš Červený.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz