Sobota

2. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Orchestr trutnovské ZUŠky vypustil do světa vlastní hudební videoklip

2. 4. 2021

Další mimořádný hudební počin mají za sebou muzikanti ze Základní umělecké školy v Trutnově. Nahráli vlastní zpracování skladby Brass Machine od Marka Taylora, a to i přesto, že se nemohli sejít v jedné nahrávací místnosti. Výsledek zveřejnili ve formě videoklipu.

Ke vzniku neobvyklé nahrávky přispěly zejména covidové restrikce. Znemožnily totiž studentům společnému (souborovému) hraní. „Vynucený sociální distanc zasadil orchestrům a kolektivům obecně tvrdou ránu. Zkoušky nepřipadají v úvahu, děti nemohou do školy. Koncerty nepřipadají v úvahu, diváci a posluchači nemohou do sálů. Přes to všechno máme jako každá jiná škola povinnost své studenty motivovat a vzdělávat je,“ upozornil Lukáš Červený, houslista, člen školního orchestru Musica Candida a učitel na ZUŠce.

Podobně jako loni v květnu, i letos právě pod jeho vedením (a Michaely Fiedlerové) videonahrávka zhruba padesátky muzikantů vznikla. „Každý ze zúčastněných nacvičil svůj part, pustil si do uší MP3 nahrávku a natočil se na telefon. Všechny dílky skládačky se pak v počítači spojily dohromady,“ uvedl Červený.

K partě lidí ze školního orchestru se přidali také čtyři studenti z pardubické konzervatoře a pomohli také absolventi trutnovského ZUŠky. „Každý ve videoklipu svědomitě odvedl kus práce. Doufejme, že studentům hudebníkům výsledek společného snažení alespoň zlomkem nahradí radost ze hry na živo a že zlepší náladu posluchačům jak stálým, tak i těm náhodným, za jejichž přízeň jim moc děkujeme,“ sdělil Lukáš Červený.

Trutnovští muzikanti se nechali inspirovat podobnými projekty na internetu. „Fandíme všem aktivním umělcům, kteří přicházejí s různými všeobecně povzbudivými aktivitami, protože čas živě-kulturního vakua už začíná být neúnosně dlouhý, ať už jde o hudbu, tanec, divadlo nebo výtvarná umění,“ dodal Lukáš Červený.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz