Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

V Trutnově se znovu koncertovalo pod otevřenými balkony

12. 4. 2021

V Trutnově se znovu koncertovalo pod otevřenými balkony 42 snímků
Slyšeli jste včera odpoledne za okny svého domu muziku? Pokud ano, s velkou pravděpodobností jste se stali součástí akce nazvané Otevřené balkony. S cílem potěšit v covidové době starší spoluobčany, sousedy či příbuzné ji ve spolupráci s místními hudebníky uspořádal trutnovský spolek Rýbrcoul - duch hor.

U Sanatoria v Novodvorské ulici hráli a zpívali Radek Malina a Radomír Matyska. Před Domovem důchodců na Frimlovce a u Pečovatelského domu na Zelené louce koncertovala Nikita s Kapelou. „Byla to opět spontánní akce. Ve čtvrtek jsme se podívali na počasí a zjistili, že jediný den, kdy se dá hrát, je neděle,“ vysvětlil předseda spolku Jan Duduš.

Pod okny či balkony se hrálo poprvé už před rokem. Stejně jako tehdy, i dnes jsou senioři prakticky ve stejné situaci. Kvůli obavám z koronaviru nemůžou ven z bytů, a nikdo nemůže za nimi. Také muzikanti stále nemají, kde hrát. Hospody a hudební kluby jsou zavřené, festivaly stejně jako zbytek kultury mají vládní zákaz.

A tak se včera opakovala podobná situace, jako loni. Z téměř každého balkónu nebo okna se někdo vykláněl, aby lépe viděl a slyšel účinkující. Výjimečně někteří lidé vyšli před dům. „Radost seniorů, kteří tancovali na balkónech, dobila baterky muzikantům, ale i lidem, kteří náhodně procházeli okolo. Všichni se usmívali,“ prohlásil Duduš.

Organizátoři koncerty živě přenášeli na internetu. I tam byl divácký zájem obrovský. „Za pár hodin vidělo stream už téměr 10 tisíc lidí. Je vidět, že lidem kultura moc chybí,“ dodal předseda spolku Jan Duduš.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová