Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Galerie Draka je plná snímků polských fotografů z Jelenie Góry

15. 5. 2021

Galerie Draka je plná snímků polských fotografů z Jelenie Góry 0 snímků
Sice bez desítek hostů, jak bývalo zvykem, jen v komorní atmosféře, ale po dlouhé době se konečně uskutečnila v Galerii Draka vernisáž. Skromně začala v pátek ve Školní ulici výstava Prezentace.

Ukazuje snímky polských umělců z Jelenie Góry a okolí. „Je velice rozmanitá. Fotografové se zabývají různými oblastmi fotografie, od klasických analogových a alternativních technik, až po nejnovější možnosti záznamu a zpracování obrazu,“ upřesnil Vojtěch Lábus ze sdružení Trutnov - město draka, které galerii provozuje.

Nejvýznamnější úspěchy posledních desetiletí souvisely s klasickými fotografickými technikami. „Díky aktivitám Wojciecha Zawadzkiho a Ewy Andrzejewské, vznikla v devadesátých letech dvacátého století velká neformální skupina fotografů, nejen z regionu Jelenia Góra, ale také z celého Polska a České republiky,“ uvedl Lábus.

Prezentace ukazuje jen malou část toho, co je zajímavé ve fotografii na polské straně Krkonoš. „Můžeme to považovat za výkladní skříň autorů, protože nemá předem stanovené téma, ale pouze leitmotiv je klasická technika, kterou používají všichni prezentovaní autoři - pokud ne výlučně, alespoň ve značné míře,“ prohlásil Lábus.

Páteční vernisáž se uskutečnila bez polských autorů. Nebyla jim povolena cesta přes hranice. Přijedou, jakmile to situace dovolí. Dokonce plánují strávit v Trutnově celý víkend, během kterého by proběhla i dernisáž. „Zájemci tak budou mít příležitost s autory osobně pohovořit a získat bližší informace o jejich fotografických pracích,“ dodal Vojtěch Lábus.

Výstava byla připravena v rámci projektu Fotografie v horách, který pořádá kulturní středisko Jelenia Góra. V Trutnově bude přístupná do 20. června. Galerie Draka je otevřena denně kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hodin.

(pac, tz-ojt)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lenka Hurdálková