Úterý

16. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Muzeum po nucené přestávce otevřelo novou výstavou o 130 letech muzea

4. 5. 2021

Muzeum po nucené přestávce otevřelo novou výstavou o 130 letech muzea 0 snímků
Měl to být dárek k loňskému 130. výročí. Bohužel, proticovidová opatření to znemožnila. Trutnovské Muzeum Podkrkonoší tak poprvé veřejně představilo výstavu oslavující mimořádného jubileum až nyní. Po částečném uvolnění vládních nařízení jako jedno z prvních právě dnes otevřelo.

Nová expozice má výstižný název 130 let muzea 1890-2020. Nabízí neotřelý pohled do dlouhé historie nejstarší paměťové instituce v Trutnově. Vystavené jsou sbírkové předměty od pravěku až po současnost: obrazy, hodiny, zbraně, mapy, sochy či porcelán.

„Máme tu i první předmět, které muzeum dostalo v roce 1890 do sbírek, hnědý komorový kachel ze Staré radnice,“ uvedl zástupce ředitele muzea Ondřej Vašata.

Atraktivní jsou také skvosty evropského výtvarného umění, např. obrazy Vasilije Petroviče Vereščagina či Karla Malchina. K vidění jsou lidové dřevěné plastiky sv. Jana Nepomuckého, cechovní truhlice, štíty a cínová vilka.

 čtěte také: Ročně získáme do sbírek 5 tisíc předmětů


Přístupné jsou v muzeu i další výstavy, například Trutnov na nejstarších fotografiích z muzejní sbírky. Prohlédnout si můžou návštěvníci také stálé expozice Hrady a zámky Trutnovska a Venkovské usedlosti Trutnovska.

Muzeum je přístupné za přísných hygienických opatření. Vstup je dovolený jen v omezeném počtu návštěvníků a s rouškami či respirátory. „Otevřeno máme od úterý do neděle, od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin,“ upřesnil historik Ondřej Vašata.

Dnes otevřela také trutnovská Galerie draka ve Školní ulici. Přístupný je nyní rovněž výstavní prostor ve vestibulu městského úřadu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek