Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Vyšly Trutnovské pověsti, knížka s pohyblivými obrázky

17. 5. 2021

page.Name
Dračí slavnosti se letos kvůli covidu-19 bohužel nekonaly. Kdo má ale rád dračí mytologii a historii, může si i tak udělat radost. Právě totiž vyšla výjimečná publikace pojmenovaná Trutnovské pověsti.

V knížce je osm pověstí z vnitřního města a mapa, podle které může čtenář dojít až do míst popisovaných příběhů. „Původně jsem zamýšlel brožurku vydat v rámci uvažované stezky po místech starých trutnovských pověstí, ale nakonec jsem usoudil, že i samostatně má šanci tento drobný průvodce zaujmout,“ vysvětlil autor textu Otto Štemberka, předseda spolku Trutnov – město draka.

Mimořádné je zpracování ilustrací. Ke každé pověsti vytvořila výtvarnice Pavlína Teichmanová jeden charakteristický obrázek, který grafik Petr Kutáček rozhýbal pomocí přiložené rastrované folie. Rozpohybovat obrázky dokáží i ti nejmenší čtenáři. „Folii položí na obrázek tak, aby pruhy folie byly ve svislé poloze. Poté už stačí pouze s folií vodorovně pomalu pohybovat do stran a výjev se před očima rozpohybuje,“ popsal Otto Štemberka.

Vybraný princip animace není zcela neznámý. Jeho použití v trutnovském průvodci je ale naprosto originální. „Věříme, že knížka potěší nejen děti, ale i dospělé čtenáře. Všem přejeme příjemnou procházku Trutnovem,“ dodal Štemberka.

Trutnovské pověsti si můžete koupit v Turistickém informačním centru ve Staré radnici na Krakonošově náměstí nebo v Galerii Draka ve Školní ulici. Cena činí 99 korun. Knížku vydává Turistické informační centrum ve spolupráci se spolkem Trutnov – město draka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz