Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Architektura? Ano! Architekt Fránek v Uffu představuje hledání nových cest

24. 11. 2021

Architektura? Ano. Architekt Fránek v Uffu představuje hledání nových cest 0 snímků
Pouze malý počet návštěvníků zavítal včera do trutnovské Galerie Uffo, kde byla vernisáží zahájena výstava významného českého architekta Zdeňka Fránka, kterou autor nazval Architektura? Kdo nepřišel, měl by do galerie v příštích dnech určitě zavítat, protože je to neobyčejně pestrá podívaná.

Fránek navrhuje rodinné domy, kostely, muzea i vyhlídkové věže a dobrá architektura je podle něj umělecké dílo, které souzní s přírodou a má duchovní dimenzi, o čemž výstava v plné míře vypovídá. „V současné době patří k nejzajímavějším a nejpodnětnějším osobnostem architektonické scény v České republice a zájem o jeho dílo dnes překračuje hranice. Fránkova tvorba je inspirativní stejně jako on sám,“ řekl o známém architektovi kurátor galerie Jan Kunze.

Architekt má na svém kontě působivou řadu českých i mezinárodních projektů, které jsou podle kurátora zároveň inovativní, inteligentní a zábavné. „Jeho tvůrčí myšlení se ubírá cestou experimentu, hledání nových cest a možností, cestou hlubších úvah o povaze a smyslu utváření stavby,“ uvedl Kunze. Kdo přišel na vernisáž, měl jedinečnou možnost zúčastnit se osobně s autorem komentované prohlídky celé expozice.

Fránek přítomným představil na velkoplošných fotografiích i objektech své novátorské a objevné projekty nejen v tuzemských vodách, ale také ve vzdálených zemích světa. „Po roce 1989 se tady zajímavé stavby moc neobjevují a není žádná perspektiva, že by se to změnilo. Architektonická hodnota není jen v nějakém stylu či fyzické podobě. Může ale vzniknout inspirací místem, kde by měla stavba stát, jak by měla vypadat, jak ji zapojit do toho konkrétního místa samozřejmě se všemi důležitými funkcemi,“ sdělil architekt.

Poté zahájil komentovanou prohlídku, která odpovídala na otázky co je architektonická hodnota, co všechno je možné považovat za architekturu a co už ne, nebo jaké domy jsou vhodné do naší krajiny a měst. Fránek, který je přesvědčen, že je architektura umění, postupně diváky seznamoval s poutavými projekty realizovanými například v Chorvatsku či na Kapverdských ostrovech.

Kromě toho mimo jiné připomenul, že před lety proběhla demonstrace proti jeho návrhu bytového domu v ulici U Milosrdných u Anežského kláštera v centru Prahy, kdy lidé stavbě na základě údajně podvržené vizualizace přezdívali „maršmeloun“.  Velmi zajímavou částí trutnovské expozice je záběr na originální rodinný dům, který Fránek navrhl pro svého kamaráda.

„Jde o syrovou stavbu z pohledového betonu, kde nejsou žádná schodiště a jeho součástí jsou lezecké stěny pro syny majitele. Celý dům působí velmi hravým a alternativním dojmem,“ přiblížil architekt. Nepřehlédnutelnou dominantou jsou modely barevných domů, které autor realizoval na Kapverdských ostrovech, což je  návrh revitalizace muzea z jedenácti barevnými objekty. „Měla to být zároveň i taková atrakce pro turisty,“ uvedl architekt.

Výstava Zdeňka Fránka, která potrvá do 10. ledna, odpovídá i na další otázky, jako třeba: Je výš etika nebo estetika? Expozice chce rovněž poukázat na různé možnosti nazírání na architekturu pomocí příkladů „od lehce až hůře stravitelné“ a pokud možno s jemným humorem. „Stavby architekta Fránka citlivě vstupují do daného prostředí a stávají se jeho obohacujícím fenoménem. Jsou krásné, aniž by se podbízely,“ doplnil ředitel Uffa Libor Kasík.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz