Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

24°

Svátek má

Festival Devět bran připomene židovskou kulturu

4. 11. 2021

page.Name
Multižánrový festival česko-německo-židovské kultury Devět bran je opět tady. Podobně jako v minulých letech jsou jeho součástí koncerty, výstavy, přednášky a bohoslužby. Vstup na všechny akce je zdarma.

Devět bran si mimo jiné dává za cíl seznamovat veřejnost s židovskou kulturou. „Chceme židovskou kulturu ukazovat jako stále živoucí a inspirující,“ vysvětluje evangelický farář Tomáš Molnár z pořadatelského spolku Menora.

Osmnáctý ročník pestré přehlídky napříč uměleckými žánry začne v pátek 5. listopadu, tedy jen čtyři dny před 83. výročím Křišťálové noci, při které nacisté zapalovali synagogy a vytloukali výlohy židovských obchodů. Také v Trutnově v roce 1938 lehla popelem místní židovská synagoga. Během druhé světové války nacisté zabili dvě třetiny evropské židovské populace. „Osudy Židů, z nichž bylo šest milionů zavražděno v koncentračních táborech, jsou dodnes mementem před jakoukoli zkratkovitou lidskou nenávistí a nacionalismem,“ upozorňuje Molnár.

Festival otevře koncert zpěvačky a pianistky pražských a mezinárodních kapel Aidy Mujaćič. Pokračovat bude besedou s fotografiemi z Izraele Robina Böhnische, který projekt Devět bran dlouhá léta podporuje. „Bývalý poslanec a dnes ředitel Správy Krkonošského národního parku je autorem dvou fotografických knih o Izraeli a Arménii,“ připomíná Molnár.

Zajímavý zážitek slibuje kapela Tygroo, která originálně kombinuje tradiční žánry jako klezmer a balkánskou hudbu s moderními styly, jako jsou funk, hiphop nebo dubstep. Divadlo Buchty a loutky sehraje slavné drama Karla Čapka R. U. R.

Tečkou za týden trvajícím festivalem bude společné hudební vystoupení Smyčcového komorního souboru Musica Lucis Praga a violoncellisty Eduarda Šístka. „Festival je o kultuře a kultura je pěstování, péče, vzdělávání. A tímhle festivalem nepečujeme jen o estetické cítění a vnímání, ale vědomě také o zdravé vztahy mezi lidmi,“ dodává Tomáš Molnár.

Během festivalu bude rovněž přístupná výstava Nadačního fondu obětem holocaustu s názvem Místa utrpení, smrti a zoufalství.

Program festivalu

 • Aida Mujaćič: Sefardské písně
  pátek 5. 11., 19:00, Koncertní síň Bohuslava Martinů (KSBM)
 • Robin Böhnisch: fotografie z Izraele s výkladem autora
  sobota 6. 11., 19:00, KSBM
 • Ekumenické bohoslužby, káže Achab Haidler
  neděle 7. 11., 10:00, KSBM
 • Tryzna na místě vypálené synagogy, promluví Achab Heidler
  neděle 7. 11., 12:00
 • Tygroo (koncert)
  neděle 7. 11., 19:00, KSBM
 • Docela velké divadlo Litvínov, Klára 3847
  úterý 9. 11., pouze pro školy, organizuje Uffo
 • Buchty a loutky, Karel Čapek: R. U. R.
  úterý 9. 11., 19:00, KSBM
 • Musica lucis Praga a Eduard Šístek
  středa 10. 11., 19:00, KSBM

Na všechny pořady je vstup volný, příspěvek dobrovolný

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv festivalu