Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Ve Staré radnici jsou stovky oveček, začala tam výstava betlémů

27. 11. 2021

Ve Staré radnici jsou stovky oveček, začala tam výstava betlémů 0 snímků
Betlém lze vyrobit prakticky z čehokoliv. Nevěříte? Přesvědčit se můžete na tradiční Výstavě betlémů, kterou pořádá ve Staré radnici na Krakonošově náměstí trutnovské Středisko volného času.

Přehlídku jesliček tvoří asi padesát exponátů. Vyrobené jsou z papíru, cínu, dřeva či vlny, ale také z pečiva, perníku, keramika či bavlny. Kromě tradičních i nezvyklých materiálů byly při jejich tvorbě využité různé výrobní techniky. Některé jsou inspirované dávnými tradicemi, část z nich má ale mnohem modernější podobu.

Asi největší pozornost přitahují dva „ovečkové“ betlémy. První se zhruba dvěma stovkami oveček vyřezala ze dřeva loutková scénografka, výtvarnice a držitelka Kulturní ceny města Trutnova Tereza Komárková.

Pro návštěvníky výstavy platí aktuální covidová opatření - musí se prokázat dokončeným očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Povinný je také respirátor. "Jsem rád, že se výstava betlémů může uskutečnit i v této nelehké době přísných protiepidemických opatření. Je to jediná tradiční předvánoční akce, která se může konat. Zvu všechny, aby se přišli podívat, stojí to za to!. SVČ si zaslouží pochvalu za přípravu," prohlásil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Druhý vyrobili místní předškoláci a školáci. Dodali zhruba dvě stovky oveček. „Oslovili jsme děti, aby vyrobily ovečky. Jediným limitem byla velikost, jinak jsme jim nechali jim volnou ruku. Takže tu jsou například keramické, papírové nebo z vaty,“ upřesnila kurátorka výstavy Šárka Rotterová ze Střediska volného času. Společně s manželem vyrobili k betlému centrální motiv s jesličkami z tzv. papírmaše (směs drceného papíru, vody a lepidla).

Atraktivní jsou ale i další exponáty. Výstava opět potvrzuje, že betlemářská tradice v regionu je stále živá. Zajímavá je například kolekce betlémů od proslulého náchodského řezbáře Zdeňka Farského. Dřevořezby jsou dominantní částí betlémářské výstavy v přízemí radnice.

Většina vystavených jesliček pochází od soukromých sběratelů. Například Stanislav Freibert zapůjčil 150 let starý betlém z Úpice a Betlém s kralickými figurkami. Olina Vejrychová přinesla Betlém ze sádry. Manželé Rusovi z Libňatova vystavili Kralický betlém. Betlémář Miroslav Králík poskytl Trutnovský pohyblivý betlém, který je už několik let oblíbenou součástí expozice. Muzeum Podkrkonoší zapůjčilo do expozice skříňový betlém z první poloviny 20. století.

Výstava je přístupná denně od 10 do 17 hodin. Potrvá do neděle 12. prosince.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Video: Pavel Cajthaml