Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Židovská kultura žije, potvrzuje festival Devět bran

9. 11. 2021

Židovská kultura žije, potvrzuje festival Devět bran 0 snímků
V Trutnově se od pátku koná 18. ročník multižánrového festivalu Devět bran. Jeho cílem je seznamovat veřejnost s židovskou kulturou. Vstup na všechny akce je zdarma.

Přehlídka česko-německo-židovské kultury začala pátečním koncertem Aidy Mujaćič v Koncertní síni Bohuslava Martinů. V hledišti je na panelech výstava Nadačního fondu obětem holocaustu s názvem Místa utrpení, smrti a zoufalství. K vidění je po celou dobu konání Devíti bran.

V sobotu pokračoval festival promítáním snímků z Izraele. O tamním současném životě přes dvě hodiny vyprávěl autor fotografií, někdejší poslanec a současný ředitel správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

V neděli se uskutečnila Ekumenická bohoslužba Achaba Heidlera a tryzna na místě někdejší trutnovské synagogy, kterou před 83 lety nacisté vypálili v rámci nechvalně proslulé Křišťálové noci.

Dnes večer (od 19 hodin) sehraje Divadlo Buchty a loutky slavné drama Karla Čapka R. U. R.

Tečkou za týden trvajícím festivalem bude středeční společné hudební vystoupení Smyčcového komorního souboru Musica Lucis Praga a violoncellisty Eduarda Šístka. Opět se uskuteční v Koncertní síni Bohuslava Martinů.

Festival Devět bran pořádá spolek Menora.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Milan Lhoták a Miloš Šálek