Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Muzeum chystá předvánoční odpoledne, s betlémy z těsta i dřeva

8. 12. 2021

page.Name
Já bych rád k Betlému! To je název expozice, která slavnostně začne zítra v 17 hodin v rámci předvánočního odpoledne v trutnovském Muzeu Podkrkonoší. Historické betlémy z 19. a 20. století z Krkonoš a Podkrkonoší připomenou kouzelnou atmosféru adventního času a Vánoc našich předků.

Připraveno je asi dvacet betlémů. „Skříňové, skládací, figurkové a také například betlém vytesaný z jediného kusu dřeva. Z náchodského muzea máme půjčený betlém z těsta,“ řekla kurátorka výstavy Petra Ondryášová. Zhruba polovina exponátů pochází přímo ze sbírek trutnovského muzea, ostatní jsou půjčené z Jilemnice, Vrchlabí a Náchoda.

Výstava, která potrvá do 16. ledna, ale nebude jen o jesličkách. Připomenuty budou také vánoční lidové obyčeje a zvyky typické pro severovýchodní Čechy. A samozřejmostí budou dobové koledy a vánoční ozdoby typické pro náš kraj.

Kdo si chce vánoční atmosféru užít opravdu naplno, může při vernisáži strávit v muzeu celé odpoledne. Připravený je bohatý adventní program. Děti ze základní umělecké školy budou zpívat vánoční koledy, jejich spolužáci zatančí.

Připravená bude také tvořivá dílna pro děti a dospělé, kde si příchozí můžou vyrobit ozdoby na stromeček, vyzdobit tradiční perníčky nebo vytvořit vlastní přání do nového roku. Vrcholem odpoledne bude sváteční koncert souboru NaŽďár.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz