Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

V rokytnickém kostele začala premiérová výstava betlémů

6. 12. 2021

V rokytnickém kostele začala výstava betlémů 0 snímků
Koncertem trutnovského smyčcového kvarteta TrutnoForte a předáváním mikulášských dárků dětem začala v neděli v kostele sv. Šimona a Judy ve Starém Rokytníku premiérová výstava betlémů.

Expozici tvoří zhruba patnáct betlémů, většina je půjčená majitelem trutnovského antikvariátu a sběratelem Jiřím Kuťákem. „Osm z nich je z papíru, jsou prostorové a rozkládací. Autorem pěti z nich je geniální ilustrátor, uznávaný grafik a tvůrce prostorových knih pro děti Vojtěch Kubašta,“ upozornil Kuťák.

Kubaštovy trojrozměrné papírové betlémy si lidé ve velkém kupovali především v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Není ale mnoho domácností, kde by se dochovaly. Díky sběrateli Kuťákovi jsou nyní některé znovu k vidění právě ve Starém Rokytníku.

Atraktivním exponátem je rovněž replika kukského betlému. A také betlém, který patří přímo kostelu sv. Šimona a Judy. Součástí výstavy jsou také perníkové jesličky a několik dalších spolkových exponátů.

Výstava betlémů je vůbec první v novodobé historii kostela. Je přístupná každou adventní neděli, vždy od 13:30 do 15 hodin. A ve stejných časech také ve čtvrtek 23. prosince, na Boží hod vánoční a v pondělí 27. prosince, nebo po případné domluvě. "Expozice potrvá do čtvrtka 6. ledna,“ uvedla Štěpánka Tryznová z pořádajícího spolku Přátelé Starého Rokytníku.Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jaroslav Jirman, Milan Lhoták a Pavel Cajthaml