Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Výroba betlémů? Kdysi to byl hlavní vánoční zvyk, připomíná muzeum

11. 12. 2021

Výroba betlémů? Kdysi to byl hlavní vánoční zvyk, připomíná muzeum 0 snímků
V současnosti jsou betlémy spíš dekorací, dřív však měly mnohem větší význam. Stavění jesliček dokonce svého času patřilo mezi nejrozšířenější vánoční zvyky. Poukazuje na to aktuální výstava trutnovského Muzea Podkrkonoší nazvaná Já bych rád k Betlému.

Znázornění příběhu narozeného Ježíška se podle legendy poprvé objevilo v roce 1223 v italské Umbrii. František z Assisi přivedl živého oslíka a vola a u jeslí jako u oltáře sloužil štědrovečerní mši. K rozmachu stavění betlémů u nás pak došlo v 16. století. „Tradici rozšířili po Evropě příslušníci františkánského a jezuitského řádu,“ uvedla kurátorka výstavy Petra Ondryášová.

V Krkonoších se staly výroba nebo stavění betlémů hlavním vánočním zvykem na konci 18. století, a zejména v 19. století. Autoři skříňkových a skládacích betlémů nejčastěji využívali k výrobě figurek, domků nebo krajiny papír a přírodní materiály. „Například dřevo, kameny, mech, lišejníky,“ upřesnila kurátorka.

Lidé kombinovali vlastní stylizované představy o městě Betlémě, s biblickými tématy a domácím prostředím. „Proto jsou například v jedné části skříňkového betlému orientální stavby z Blízkého východu a ve druhé zasněžená krkonošská chalupa,“ připomněla Ondryášová.

 

Vlastních místních tradic je ale mnohem víc. Například přemístění některých postav z jesliček. „V Krkonoších vznikl na Vánoce zvyk zapichovat papírové betlémové figurky do mechu mezi okny, určeného k zateplení chalupy,“ řekla kurátorka.

Výstavu tvoří asi dvacet exponátů, polovina je z trutnovské muzejní sbírky. Ze betlém zapůjčených z jiných muzeí jsou výjimečné například čtyři skříňové betlémy z Krkonošského muzea ve Vrchlabí.

„Pozoruhodný je betlém autora Antonína Kužela, který ho vyřezal v letech 1940 až 1945 z jediného kusu dřeva. Jako kuriozita je vystaven roztomilý betlém z těsta od Jiřiny Vyčichlové z Hronova,“ dodala Petra Ondryášová.

Vernisáž výstavy Já bych rád k Betlému se konala ve čtvrtek v rámci tradičního Předvánočního odpoledne. Expozice je přístupná denně kromě pondělí. Potrvá do neděle 16. ledna.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Katka Svobodová