Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Zimní podívaná šestkrát jinak. To byl Snow Film Fest v Uffu

5. 12. 2021

Zimní podívaná šestkrát jinak. To byl Snow Film Fest v Uffu 29 snímků
Filmový festival zimních outdoorových filmů přilákal do Uffa vyznavače extrémních zážitků, čerstvého prašanu i milovníky zimní krajiny a silných lidských příběhů. Snow Film Fest ukázal šest různých filmů – finalistů ze zahraničních soutěží.

„Je to pro mě překvapení, že jste se tady sešli v takovém hojném počtu. Když jsme minulý týden zjišťovali stav prodaných lístků, bylo jich asi 22. Je vidět, že se vždycky vyplatí vydržet a nezpanikařit,“ nechal se slyšet v úvodu večera Rudolf Kopek z Intersportu v Peci pod Sněžkou, který byl ve spolupráci s hlavní centrálou sítě sportovních obchodů pořadatelem akce.

Cestu do Uffa si nakonec našlo 105 zimních filmových dobrodruhů.

Celovečerní blok promítání odstartoval snímek Crossing Lebanon. V něm se dvojka německých freeriderů vydala na desetidenní dobrodružství do Libanonu. Z Blízkého východu se návštěvníci festivalu přesunuli do Vysokých Tater, konkrétně na Chatu pod Rysmi, kterou spojil se svým životem horský nosič Viktor Beránek.

Potom se přímo v Uffu objevili dva Ondřejové – Vosecký a Hlaváč, aktéři z třetího filmu v pořadí Persian Lines. Sportovci z Prahy se svými kámoši z party Ushbu-du team odletěli skialpovat na svahy íránských hor a povyprávěli nejen o tom, jak probíhala cesta, jak se žije v Íránu a jak jejich film vznikl.

Po přestávce v polovině večera si na chvíli přišli na své i vodáci. Snímek Float to ski se totiž odehrává na Midle Fork Salmon River v Idahu a zasněžených svazích nad kaňonem, po kterém se lyžaři přemisťovali.

Vrcholem festivalu byl unikátní film K2: The Impossible Descent. Polský skialpinista Andrzej Bargiel jako první člověk na světě dokázal slyžovat druhou nejvyšší horu světa K2. Hodinová podívaná však neukázala jen heroický výkon Bargiela, ale například i uplatnění hacknutého drona řízeného jeho mladším bratrem, který tým využil k mapování, navigaci i k záchraně ztraceného horolezce.

A o záchraně byl také poslední šestý dílek z festivalové skládačky. Na filmovém plátně se v akci předvedla animovaná dvojice superzáchranářů Horse Piste a pobavila celý sál. Z něj si poté na úplný závěr jeden z šťastně vylosovaných účastníků odnesl premiérovou skialpovou výbavu k zapůjčení na letošní zimu, kterou do soutěže věnoval Intersport v Peci pod Sněžkou.

V únoru se chystá v Uffu uspořádat i festival Expediční kamera.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv festivalu