Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Divák na výstavě Kláry Sedlo vstoupí do filmu, který ještě nikdo neviděl

13. 10. 2021

Divák na výstavě Kláry Sedlo vstoupí do filmu, který ještě nikdo neviděl 0 snímků
Znepokojení, napětí, emoce, dramatické chvíle, situace, jak z filmů Davida Lynche a zároveň téměř pohádková podívaná s erotickým podtextem. Tyto naléhavé symboly provázejí obrazy na pozoruhodné výstavě Kláry Sedlo zahájené včera vernisáží v Galerii Uffo v Trutnově, nazvané autorkou Film, který nikdo neviděl.

Kdo z příznivců výtvarného umění přišel, určitě nelitoval. Expozice, která koncepčně i tematicky drží neuvěřitelně pohromadě a je pro výstavní prostor jako stvořená, patří mezi to nejlepší, co bylo letos v galerii představeno.

„Výstava je koncipována jako soubor zastavených scén z neexistujících filmů. Dává návštěvníkům možnost se z ničeho nic objevit uprostřed právě rozehrané zápletky nebo příběhu,“ popsal svůj pohled na díla malířky kurátor galerie Jan Kunze.

V dílech autorky se nepochybně prolíná reálná skutečnost s iluzí, kdy malířka svůj předobraz nachází v reálném člověku, v reálném světě. „Svůj největší inspirační zdroj nacházím v symbolismu. Moje obrazy zpětně vizuálně definují můj pocit nebo situaci, kterou jsem prošla,“ prozradila Sedlo.

Podle kurátora výstavy se v díle malířky lze setkat s okultními motivy, tajuplnými rituály i exponovanou ženskou sexualitou.

Kromě toho jsou v nich zachyceny také předměty symbolizující emoce, chování nebo touhy. „Především mě fascinují všechny ty zbytečné, roztomilé věci, které si jako dospělí kupujeme, abychom zahnali pocit smutku. Jejich zobrazení je pro mě symbolem povrchního způsobu myšlení. Fascinuje mě, že lidé mají strach hledat skutečnou podstatu věcí a raději zůstávají v pohodlných schématech,“ dodala autorka.

Nejsilnějšími okamžiky při prohlídce této výstavy je právě jakýsi znepokojující prvek, který stále visí někde ve vzduchu. Už názvy jednotlivých děl leccos v tomto směru napovídají: Setkání se smrtí, Ohnivý rituál, Směs pocitů…

„V těch obrazech je nějaké zvláštní napětí. Je tam něco, co se teprve stane nebo stát může. Myslím si, že lidi, kteří mají nějaké trápení v reálném životě, by to mohlo dohnat k větší úzkosti. Nicméně, malířka tyto emotivní pocity ztvárnila velmi brilantně,“ sdělil Trutnovinkám návštěvník výstavy Aleš Machatý z Jaroměře.

Klára Sedlo patří k nejvýraznějším malířkám nejmladší generace. Těžištěm její práce je olejová i akrylová malba a vytváření závěsných obrazů. Od roku 2014 do roku 2018 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru malby Michaela Rittsteina a poté do roku 2020 v ateliéru kresby Jiřího Petrboka. „Kláru sleduji již dlouho a vždycky jsem ji vnímal jako silnou a životaschopnou tvůrkyni, která unikátním způsobem pojí uměleckou hloubku,“ řekl ředitel Uffa Libor Kasík.

Výstava představující magický svět potrvá do 15. listopadu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek