Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Dvanáctiletý klavírní talent Pavel Pejchal koncertoval ve Vídni

17. 10. 2021

Dvanáctiletý klavírní talent Pavel Pejchal koncertoval ve Vídni 5 snímků
Nestává se často, aby žák základní umělecké školy byl pozván do zahraniční metropole k účinkování na koncertě. Tuto výjimečnou příležitost dostal dvanáctiletý trutnovský klavírista Pavel Pejchal. Pozvání navazovalo na jeho přední ocenění na soutěži International Viennese Spring Music Competition, která se konala na jaře letošního roku. Pavel v ní obdržel 1. cenu, která zahrnovala i zajímavý bonus v podobě vystoupení ve Vídni.

Ve čtvrtek 23. září se konal koncert vítězů této soutěže ve vídeňské slavnostní síni v Amtshaus-Hietzing. Tato budova se nachází nedaleko proslulého Schönbrunnu. Na koncertě byl Pavel jediným českým interpretem a v jeho podání si mohli posluchači vyslechnout skladby od Ludwiga van Beethovena a Edvarda Griega. Jeho výkon, stejně jako všech ostatních účastníků, potvrdil získané ocenění ve výše zmíněné klavírní soutěži.

 

Kromě samotného koncertu Pavel navštívil během svého pobytu i několik vídeňských piano salonů. Mezi nejvýznamnější patří především Steinway & Sons a Bösendorfer. Na koncertní klavíry těchto značek si Pavel také zahrál a získal tím cenné zkušenosti při hře na nástroje předních světových značek. Nechyběla ani prohlídka historického centra Vídně včetně její největší dominanty, dómu sv. Štěpána.

Výčet aktivit a úspěchů tím nekončí. Na začátku podzimu se Pavel zúčastnil další klavírní soutěže – 3. ročníku International Chopin Piano Competition in Vienna, konané online formou. V této soutěži získal opět 1. cenu, dále cenu za mimořádný hudební talent a další pozvání na koncert vítězů do rakouské metropole.

Tyto neocenitelné zkušenosti se mohly uskutečnit díky podpoře vedení i pedagogů ZUŠ Trutnov, rodinného zázemí i jeho podporovatelů. Nezbývá než Pavlovi popřát další úspěšný rozvoj a hlavně krásné chvíle strávené s hudbou.

Vít Havlíček
redakce@trutnovinky.cz
Foto, video: archiv ZUŠ Trutnov