Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Premiéra nové hry Ďyvadla Neklid je už na spadnutí

30. 10. 2021

page.Name
S podzimem přišla nová divadelní sezóna a napilno má i trutnovský amatérský soubor Ďyvadlo Neklid. „Zkoušíme jako o život,“ usmívá se vedoucí ochotníků Petr Vanžura, který se svým ansámblem chystá novou hru. A to už pořádně dlouho. S covidovým prodloužením to bude skoro pět let! Inscenace s názvem Závadný obsah by mohla mít jakousi předpremiéru, která ještě nebude pro veřejnost, letos na podzim a potom se bude čekat, kdy „nekliďácká“ novinka dostane termín premiéry v Uffu.

„Už je to opravdu na spadnutí. Máme kostýmy, máme hudbu, máme to nazkoušené. Po prázdninách jsme si to jen potřebovali oživit, ladíme to a zkoušíme třeba i dvakrát týdně. Už s tím chceme opravdu vylézt na veřejnost, tak doufám, že to na podzim zvládneme,“ hlásí autor inscenace Petr Vanžura.

Závadný obsah bude to největší a prý i nejlepší, co soubor zatím dělal. Na jevišti vystupuje deset figur a hra je o „komisi“, která třídí zbloudilé duše. Komisaři, kteří jsou živí z masa a kostí, ale vlastně ani nevědí, proč to dělají. Prací úředníků je pouze vykazovat nějakou náplň, aby vůbec mohli obhájit svou existenci. Třídění duší je pro ně přitom naprosto nepodstatné a každý si do toho promítá svoje vlastní potřeby. „Jsou duše, které se jim přizpůsobí a je úplně jedno jak, ale je to v pořádku, i kdyby se jednalo o sebevětšího grázla. A naopak ten, kdo může být křišťálově čistý, ale nezapadá do jejich tabulek a nemíní respektovat jejich přitroublé a idiotské požadavky, se dostane na index,“ prozrazuje Vanžura.

Na konci listopadu by herci rádi pozvali své známé, což prý pro ně bude taková ta „zdrcující“ kritika, do Národního domu, kde jim hru představí. „A když se nám to povede a já věřím, že určitě, pak si s tím troufneme jít do Uffa,“ vypravuje Petr Vanžura a dodává, že až k tomu dojde, ochotníci pak plánují třeba jen dva roky hrát a jezdit po celé republice.

Závadný obsah však není jedinou novinkou, kterou se Ďyvadlo Neklid může pochlubit. V covidovém mezidobí dal soubor dohromady jednu „bokovku“. Hra Audience vznikla v loňském roce a trutnovští diváci ji mohli vidět například letos v srpnu na Artu Kus festivalu, kde proběhla její pátá repríza. „Loni na Pomezkách, kde se každý rok koná setkání disidentů, nás požádali, jestli bychom tam něco nedali. A tak jsme jim po třech pivech slíbili, že jim dáme Audienci, i když jsme vůbec nevěděli, jak do toho,“ usmívá se Petr Vanžura.

 

Na vymyšlení měli asi tři týdny a kolektivní prací vytvořili originální dílo, které známou hru Václava Havla z prostředí pivovaru ukázalo v neotřelém provedení vystavěném na principu stínového divadla a obsazení jedné postavy Sládka několika herci. „Hra v podání s Pavlem Landovským mě nikdy moc neuspokojovala, proto jsem si při čtení textu našel jinou pointu a došlo mi, že vlastně všichni jsme sládkové, a tak jich ve hře bude víc,“ prozrazuje Vanžura.

Tímto způsobem se pokusil zdůraznit tragikomiku a rozpolcenost postavy a současně evokovat pocit, že v každém z nás je kus Sládka. Během představení se tak u stolu naproti Ferdinandovi Vaňkovi, kterého v podání Neklidu ztvárňuje Miloslav Bernhard, vystřídá postupně pět Sládků, jmenovitě to jsou Marek Pakulski, Eva Pavelková, Helena Hardikerová, Daniel Krutiš a Petr Vanžura.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová