Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Vznikl nejdražší program, co jsme kdy udělali, přiznává dramaturg Jazzince

5. 10. 2021

Vznikl nejdražší program, co jsme kdy udělali 0 snímků
Dlouhé roky byl mezinárodní festival Jazzinec spjatý se začátkem roku. Od února do dubna servíroval publiku jednu hudební lahůdku za druhou, výjimečně přidal na podzim bonusovou after párty. Jenže 23. ročník začal kvůli covidu až v září. Potrvá do listopadu, pak bude mít vánoční pauzu a v novém roce na něj rovnou naváže 24. ročník. „Bude to trošku maraton, ale věřím, že si fanoušci užijí řadu skvělých muzikantských večerů,“ říká dramaturg festival Tomáš Katschner.

Festivalový program je nahuštěný o to víc, že se ke koncertům sjednaným pro letošní rok povedlo pořadatelům přidat i některé neuskutečněné hudební večery z roku 2020. „Na kvalitu i počet koncertů tak vznikl zatím nejdražší program, co jsme kdy udělali,“ přiznává Katschner.

Jazzinec se letos vzdal některých tradic. Už nebude mít koncerty převážně ve čtvrtek. „Po covidové lapálii a zavření kultury jsme si řekli, že je jedno, v který den koncerty budou. Hlavně že budou!“ zdůrazňuje zakladatel Jazzince.

AKTUÁLNÍ FESTIVALOVÝ PROGRAM
Erik Truffaz Quartet (Francie)
úterý 5. října od 19 hodin v Uffu

Butcher Brown (USA)
úterý 12. října od 19 hodin v koncertní síni Bohuslava Martinů

Steve Clarke (USA)
čtvrtek 14. října od 19 hodin v koncertní síni Bohuslava Martinů

Adam Ben Ezra (Izrael)
středa 20. října od 19 hodin v koncertní síni Bohuslava Martinů

Emil Viklický a Pavel Hrubý (Česko)
středa 27. října od 19 hodin v koncertní síni Bohuslava Martinů

Ghost-Note (USA)
pondělí 1. listopadu od 19 hodin v Národním domě

Ida Nielsen & FunkBoots (USA)
úterý 9. listopadu od 19 hodin v Národním domě

Pocta Karlu Růžičkovi
Symfonický orchestr Českého rozhlasu a hosté
úterý 16. listopadu od 19 hodin v Uffu

Libor Šmoldas a NYC Trio (Česko, USA)
úterý 23. listopadu od 19 hodin v koncertní síni Bohuslava Martinů

přesunuté koncerty na 2022:
GoGo Penguin (UK)
středa 12. ledna 2022 od 19 hod v Uffu

Maceo Parker (USA)
úterý 22.3.2022 od 19 hod v Uffu

Podobné to je i s dramaturgií, podle které dříve pořadatelé vybírali, koho pozvou. „Letos jsme od toho upustili. Kdo mohl a měl co zajímavého nabídnout, tak přijede. Bez ohledu na hudební styl. I proto je v programu od každého něco,“ uvádí Katschner. Hvězd první velikosti je v programu opravdu hodně. Například legendární francouzský trumpetista, který už v Trutnově několikrát koncertoval. Nyní představí své nové album Lune rouge se svým legendárním kvartetem.

Lákavý bude hudební večer s baskytaristou Idou Nielsen. Kdysi ji k sobě do party přibral pro její fenomenální pojetí muziky legendární Prince. „Věděl, že její muzika má v sobě něco víc. Předpokládáme, že u nás to bude příjemný funky večírek, spoustu lidí v hledišti to zřejmě strhne k tanci,“ naznačuje dramaturg trutnovského festivalu.

Na Jazzinec se po pěti letech vrátí kontrabasový fenomén Adam Ben Ezra. Multiinstrumentalista z Izraele je proslulý unikátní kombinací jazzu, latiny a středomořské hudby. „Díky tomu umí uhranout publikum na celém světě,“ připomíná Katschner.

Koncert s označením „nej“ chystá Jazzinec na půlku listopadu - vzpomínkový večer na Karla Růžičku, výjimečnou hudební osobnost. „Jsem rád, že mladí muzikanti část jeho skladeb upravili a ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nastudovali. Jejich koncert v Uffu bude jedinečným zážitkem,“ slibuje dramaturg. Na pódiu se navíc objeví také Růžičkův syn Karel, který úspěšně působí jako hudebník v New Yorku. Do Čech přiletí právě kvůli trutnovskému koncertu. „Uvedení tak výjimečného hudebního večera stojí velké peníze. Ale je to poslání, které se podle mě udělat musí,“ vysvětluje Tomáš Katschner.

Původně byli v programu 23. ročníku festivalu také hvězdní GoGo Penguin. Nakonec ale přijede populární britské trio až v novém roce. „Ve středu 12. ledna budou zahajovat nový ročník Jazzince. V pořadí už čtyřiadvacátý,“ dodává Tomáš Katschner. A ještě jedna dobrá zpráva pro fajnšmekry: Jednou z největších hvězd v příštím roce bude uznávaný americký funkový a souljazzový saxofonista Maceo Parker, plánovaný na březen.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek