Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Fotograf Bohdan Holomíček vystavil snímky na hřbitovní zdi

16. 8. 2021

Fotograf Bohdan Holomíček vystavil snímky na hřbitovní zdi 38 snímků
Když slavit, tak originálně! Držitel Kulturní ceny města Trutnova a uznávaný fotograf Bohdan Holomíček měl v sobotu 78. narozeniny. Oslavu pojal po svém. Jednodenní výstavou snímků na hřbitovní zdi v Mladých Bukách.

Na barevných i černobílých fotografiích, které vznikly v rozpětí téměř padesáti let, byli k vidění především tamní obyvatelé. A mezi nimi i známé osobnosti, žijící i nežijící. Například známý fotograf a místní baseballový nadšenec Stanislav Ondráček, letos zesnulý Páter Jan Rybář nebo Václav Havel. Záběry někdejšího disidenta a později prezidenta naší republiky proslavily Holomíčka nejvíc.

Zájem o nevšední výstavu byl mimořádný. Kdo z motoristů o ní nevěděl, toho lákaly svérázné poutače umístěné podél silnice. K pohodové náladě přispěla i živá muzika, po setmění se dokonce promítalo na tamní zvonici.

Podobná akce se v Mladých Bukách uskutečnila před 21 lety. A dokonce na stejné zdi, s podobně velkým zájmem jako letos. Hřbitov totiž sousedí s golfovým hřištěm, jeho otevření tehdy bylo pro městys velkou událostí.

Bohdan Holomíček patří mezi špičkové české fotografy. Z řady ocenění připomeňme, že v červnu 2015 obdržel Kulturní cenu města Trutnova za celoživotní tvorbu, ale také za obrovský přínos světu fotografie a za osobité zachycení atmosféry a života v Trutnově.

Narodil se 14. srpna 1943 na Ukrajině jako volyňský Čech. V roce 1947 se rodina přestěhovala do Mladých Buků. Coby vyučený elektrikář pracoval v tepelné elektrárně v Poříčí. Později působil jako pracovník trutnovského muzea, geodet a údržbář. Od roku 1995 je na volné noze.

Proslulý je tím, že pořizuje neobyčejné snímky obyčejných lidí. Je všude tam, kde to stojí za to. Nikam se necpe, přesto je vždy ve správnou chvíli na pravém místě. Zachytil tak širokou škálu výrazných osobností kulturního a společenského života z okruhu dramatického, literárního i výtvarného. Jeho objektivu však neunikly ani zcela všední situace a lidé při náhodných setkáních. „Nejsou důležitá témata, nejsou podstatné řeči. Důležité jsou jenom obrázky,“ říká Holomíček o své práci.

 čtěte také: Plaketu doma pověsím tak, aby ji viděl návštěvy


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Milan Lhoták