Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Improvizace Tomáše Kluse vyvolávala na Štěrbově vile salvy smíchu

18. 8. 2021

Improvizace Tomáše Kluse vyvolávala na Štěrbově vile salvy smíchu 52 snímků
Hodně a hodně smíchu a zábavy přinesl sobotní koncert Tomáše Kluse a jeho kapely Cílová skupina (ve složení Jiří Kučerovský, Jan Lstibůrek a Petr Škoda) na Štěrbově vile u Přehrady Les Království. Pohodový písničkář se opět proměnil ve zdroj dobré nálady, inspirace a neskutečné energie, kterou nejen z pódia, ale i během svých výletů mimo pumpoval do návštěvníků koncertu přes dvě hodiny.

„Myslím, že je to čím dál tím lepší. Měl jsem takové těžší období, kdy se mi skákalo hůř, ale pak jsem si vzpomněl na svoje pětibojařská léta a zjistil jsem, že mám natrénováno. Jen se do toho člověk musí víc obout a pak už to zase jde,“ líčil s úsměvem, jak je na tom fyzicky po takové dvouhodinové skákací jízdě.

A jízda to byla. A nejen Klusova, ale i jeho fanoušků.

„Přede mnou tady byla slečna, co tancovala od první písničky. Ta si to hodně užívala. A to mám rád, protože to jsou právě lidi, díky kterým se pak publikum stane takovým nekontrolovatelným živlem a je z toho skvělý koncert,“ utkvěl v paměti pětatřicetiletému písničkáři jeden moment z vystoupení u přehrady.

Chvíli mu to trvalo, ale písničkou Do nebe se mu podařilo z větší části sedící publikum zvednout na nohy a koncert dostal ještě větší grády.

Tomáš Klus je prostě showman, a přestože bývá i dost často zatracován, zábavu udělat umí. „Lidé za námi spíš chodí jako za lidmi, než za písničkami, což je skvělý. I když já mám teda radši písničky,“ nechal se slyšet zpěvák, kterého můžeme označit za mistra improvizace.

Tento umělecký formát mu jde náramně a přesvědčil o tom i na Štěrbovce. Nevěsta slavící rozlučku se svobodou či slečna, co se odebrala na toaletu, kvůli které „zastavil“ koncert a záchodový song potom zpíval celou dobu, než se vrátila zpět na své místo, na Klusovo muzikantské slovíčkaření jen tak nezapomenou.

 

„Víte, ze začátku to byla taková znouzectnost, i když vlastně je to pořád taková znouzecnost, protože já si píšu strašně moc slov do písniček. Dost často se mi stane, že zapomenu text a musím z toho nějak vybruslit. Takže jsem z toho takhle vybrušoval a zjistil jsem, že lidi to mají rádi a mě to vlastně baví taky, protože je to pro mě takový adrenalinový sport,“ vyprávěl Klus o svojí improvizaci.

V souvislosti s adrenalinovým sportem hovořil po koncertě ještě v jiném kontextu, který se týkal předprodeje lístků. „Protože v dnešní době nikdo nevíme, kdy co bude, a do poslední chvíle netušíme, jestli na koncert někdo přijde,“ poznamenal a dodal, že na tento jiný trend si asi budeme muset zvyknout. Doba nás prý učí jakési flexibilitě. „Jinak si to ale užíváme a říkal jsem to i tady lidem. Doufám, že nezapomene na to, jak moc jsme se na sebe ten rok těšili. Jsme společenští tvorové a potřebujeme být spolu. Navíc spolu nám to jde nejlíp. Když je člověk sám, tak si odpočine, to je fajn, ale pakliže chceme žít naplno a v životě někam dojít a něco prožít, tak k tomu potřebujeme lidi kolem sebe,“ zamyslel se na závěr Tomáš Klus.

Během koncertu pobavil i hypnózou nebo si utahoval ze sebe, že se moc potí a prská do mikrofonu, který mu byl hned několikrát vyměněn.

 

O následujícím víkendu se na Štěrbově vile můžete těšit na dvojnásobnou hudební nálož. V pátek přijede zahrát rocková legenda Pražský výběr v původním složení, tedy se zpěvákem a klávesistou Michaelem Kocábem, kytaristou Michalem Pavlíčkem, baskytaristou Vilémem Čokem a dvěma bubeníky Klaudiem Kryšpínem a Jiřím Hrubešem. A v sobotu Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián vystoupí jako hudební všeumělové Tros Discotequos.

O vstupenky na koncerty můžete soutěžit ZDE.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek