Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Máme dobrý život. Není to pro všechny, ale je to zábava

20. 8. 2021

page.Name
Podruhé v krátké tříleté historii Artu Kusu vystoupila na festivalu skupina Mňága a Žďorp. Zatímco v roce 2019 legendární parta z Valmezu přijela jako narychlo povolaný záskok, letos se s ní počítalo dlouho dopředu a byla tahákem úvodního dne. „Ten areál tady máme fakt strašně rádi,“ nechal se slyšet zpěvák Petr Fiala.

Valašskomeziříčská kapela, jako jedna z mála, nelenila ani po celou dobu pandemie a streamovala pravidelně jak o život a přicházela vždy s novým konceptem. Po rozvolnění rozjela koncem května koncertní šňůru a vystupuje každý víkend až do začátku října. „Pak si dáme čtrnáct dní volno a znovu budeme hrát až do Vánoc,“ potvrdil frontman kapely, že kalendář mají opravdu nabitý. „Je to naše práce, baví nás to, máme dobrý život. Není to pro všechny, ale je to zábava,“ dodal s úsměvem.

V Trutnově zazněla spousta známých hitů včetně úplně toho prvního Hodinový hotel, který je první skladbou na debutovém albu skupiny Made in Valmez z roku 1991. „Tím, že na festivalu máš prostor třeba jen padesát minut, tak se snažíš hrát známější písničky, které lidi znají. Když ale máme vlastní dvouhodinový koncert, tak tam lidi přijdou jen na nás a my jim můžeme zahrát i míň známé písničky, protože je znají,“ uvedl Petr Fiala.

 

Atmosféru na Bojišti si sedmapadesátiletý zpěvák, který se svými kumpány z kapely šíří do publika vlny pozitivní energie, kterou jim fanoušci vracejí zpět, užil.

„Máme to nastavené tak, že si vždycky řekneme: Co kdybychom se vybourali a ten koncert byl náš poslední? Takže jedeme naplno a nikdy se na to nevyse*eme. To nejde. Do Trutnova by to pak byla zbytečná cesta anebo kamkoliv jinam,“ konstatoval Fiala.

Dnes Mňága a Žďorp vystoupí na Vysočině v Krucemburku, v sobotu v Plasech na Plzeňsku. „S dětmi pak jedu na hausbót na Slapy, jezdíme takhle každý rok,“ prozradil zpěvák, co bude dělat příští týden před posledními dvěma srpnovými koncerty v Liberci a Štiříně. Mezi zářijovými koncerty má skupina zařazeno i několik soukromých hraní.

„Firmy, které se teď vzpamatovaly a žijí dál, dělají večírky a my na nich hodně hrajeme. To je super, protože tě pozvou jen lidi, kteří tě chtějí pozvat. A většinou jsou to sekretářky, které mají přehled a vědí všechno, co se kde šustne,“ usmál se.

FOTOGALERIE: Artu Kus potřetí otevřel své brány


Co se týká novinek, není to ještě tak dávno, co skupina Mňága a Žďorp vydala akustické album, takže další písničky nyní neplánuje. Nicméně dostala nabídku od jednoho z knižních vydavatelství na knihu, která by prostřednictvím fotografií zdokumentovala historii kapely. „Posledních deset let máme docela dobře pokrytých, ale předtím to bylo náhodně. Přemýšlíme o tom. Bylo by dobré udělat jen nějakou limitovanou edici, maximálně tisíc kusů, ať je to pěkný,“ uzavřel Fiala.

Dnes večer jako hlavní hvězda celého festivalu vystoupí na Bojišti od 22 hodin australský Benjamin Stanford alias Dub FX. Kompletní program najdete ZDE. Na pátek a sobotu lze koupit jednodenní vstupenku.

 

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek