Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V rokytnickém kostele koncertovali TrutnoForte a Pepa Lábus

18. 8. 2021

V rokytnickém kostele koncertovali TrutnoForte a Pepa Lábus 0 snímků
Další vydařenou akci se povedlo uspořádat v kostele sv. Šimona a Judy ve Starém Rokytníku. V sobotu tam společně koncertovali smyčcové kvarteto TrutnoForte a písničkář Pepa Lábus.

Dlouhá léta už téměř zapomenutý a opuštěný kostel vrací do života Spolek přátel Starého Rokytníka. Mimo jiné v něm pořádá koncerty a přednášky. Sobotní hudební večer patřil mezi jednu z nejsledovanějších akcí. V kostele bylo téměř plno. „Je to prostředí, kam koncert podle mého názoru patřil. Byla tam úžasná atmosféra,“ chválil kytarista a zpěvák Pepa Lábus.

Zatímco TrutnoForte ve složení Michaela Fiedlerová (1. housle), Martina Skučková (2. housle), Drahomíra Tvrdíková (viola), Lenka Jiranová (violoncello) už v kostele hráli, pro Lábuse to byla premiéra.

„Nová zkušenost to pro mě byla i v tom, že mě ještě nikdy nedoprovázelo smyčcové kvarteto. A i ten zbytek produkce, kdy jsme se s TrutnoForte střídali po blocích, byl dobrý nápad,“ přiznal.

Koncert měl takový ohlas, že se muzikanti s lidmi ze spolku už nyní domluvili na další hudebním večeru. Uskuteční se na tomtéž místě, v sobotu 11. září od 17:30 hodin.

Původně gotický kostel stál ve Starém Rokytníku už ve 14. století, nejstarší potvrzená zmínka o něm pochází z roku 1384. Během husitských válek v roce 1430 byl ale zbořený. Jezuité ho obnovili v barokním slohu (a rozšířili) v roce 1752. Poslední zásadní úpravy se na kostele prováděly před více než sto lety. Církev kostel desítky let nevyužívala.Naděje na záchranu kostela stoupla předloni, kdy parta zdejších nadšenců založila spolek Přátel Starého Rokytníka. "Chceme obnovit funkci kostela a jeho kulturní úlohu. Mohly by se v něm konat církevní obřady jako svatby, křtiny a pohřby, ale také koncerty nebo výstavy," uvedla jedna ze zakladatelek spolku Štěpánka Tryznová.

 čtěte také:  Chceme do kostela vrátit život, zní z Rokytníka


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Milan Lhoták