Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Drajborna sobě oslavila 9 let, účastníci vzpomenuli na trutnovskou fotografku

5. 9. 2021

Drajborna sobě oslavila 9 let, účastníci vzpomenuli na trutnovskou fotografku 0 snímků
Krásné letní počasí, parádní atmosféra a desítky lidí. To byla kulisa deváté čtyřiadvacetihodinové, žánrově pestré výtvarné výstavy Drajborna sobě, která začala včera dopoledne a skončila dnes v 10.30 hodin ve stodole i přilehlém okolí za chalupou Romana Rejholda ve Studnici řečené Drajborna na rozhraní trutnovského a náchodského regionu.

Letošní unikátní kulturní události, kde se propojuje kvalitní umění s jídlem a dobrým pitím, se aktivně zúčastnilo třináct výtvarníků. „Rok se sešel s rokem a je to tady znovu. Naštěstí se covidová pandemie nezvrhla do fatálních rozměrů, i když to tak na začátku letošního roku vypadalo, takže jsme mohli opět připravit, tentokrát již devátý ročník čtyřiadvacetihodinové výstavy Drajborna sobě. Jde o takový malý prolog jubilea, tedy desátého ročníku,“ zaznělo v úvodním slově.

Přestože byla nálada skvělá, vznášel se nad kouzelným prostorem pod Bischofsteinem smutný závoj. Začátkem srpna totiž navždy odešla výborná fotografka a pravidelná účastnice „čtyřiadvacetihodinovky“ Eva Kešnerová z Trutnova. Její trutnovská kamarádka a malířka Alena Valentová byla tak vstřícná, že na Drajbornu poskytla Evin portrét, který byl součástí její nedávné výstavy v Galerii Uffo, kde byla ještě fotografka osobně přítomna při vernisáži.

„Tichá přítelkyně, která naslouchá. Upřímné srdce, které se nebrání pravdě. Vážná tvář se smějícíma se očima. Evička Kešnerová stála po boku spoustě z nás a byla nám oporou. Sama však nerada mluvila o svých potížích a problémech. I když byla silnou a charismatickou osobností, snažila se stát v povzdálí. I tak byla její přítomnost znatelná. Patříš do mého srdce a patří ti mé plátno, které vystihlo tebe takovou, jaká jsi pro mě byla,“ řekla při včerejší vernisáži Alena Valentová se slzami v očích.

Stejně jako v předchozích ročnících odřeklo svou účast několik výtvarníků včetně trutnovského Mistra Jiřího Gruse. Proto se organizátoři porozhlédli v uměleckých vodách a na čtyřiadvacetihodinovce měli svou premiéru dvě nové tváře. Tou první je náchodský fotograf Petr Šulc a druhou svébytný malíř samouk, horolezec, námořník a včelař Karl Hauschke zvaný Kokša. Právě s druhým jmenovaným souvisí bonus vernisáže.Na místě převzal s rukou Josefa Bitnara, starosty Teplic nad Metují, speciální cenu za celoživotní přínos horolezectví, která mu byla udělena v souvislosti s nedávným Mezinárodním festivalem horolezeckých filmů. Zpestřením letošní Drajborny sobě byl nepochybně desetiminutový dokument o natáčení animovaného filmu osobně přítomné loutkářky a výtvarnice Šárky Váchové.

Na své si rovněž přišli milovníci land artu a stone balancingu. Do těchto disciplín je zasvětili tvůrci na slovo vztatí, trutnovští umělci Ruda „Waypa“ Novák a Jan Macek. Čtyřiadvacetihodinovku pak doplňovaly rozmanité obrazy, monotypy, plastiky, fotografie a další díla. Prostě byla opět naservírována vydatná výtvarná porce uměleckých prací rozmanitých žánrů, která nenechala diváky v klidu. Už letos to byl odrazový můstek do příštího jubilejního desátého ročníku.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Hynek Šnajdar, Monika Chmelařová