Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Pavel Pejchal pokračuje v úspěšném tažení, získal ceny ve Vídni a Paříži

21. 9. 2021

page.Name
Už na jaře tohoto roku jsme byli svědky úspěchů dvanáctiletého Pavla Pejchala, žáka trutnovského gymnázia a základní umělecké školy, když se mu podařilo získat prestižní ocenění ve hře na klavír na soutěžích ve Varšavě, Budapešti a Bělehradě. Tyto soutěže se z důvodu celosvětové pandemie musely pořádat v online režimu.

V době nejtvrdších proticovidových opatření proto Pavel nelenil a společně se svým učitelem dr. Vítem Havlíčkem a za vydatné podpory rodičů i umělecké školy vytvořil digitální nahrávky repertoáru, které zaslal do soutěží a uspěl.

Výčet Pavlových ocenění tím však ještě zdaleka neskončil. V květnu obdržel další 1. cenu na International Viennese Spring Music Competition, online edition 2021. Na základě toho byl Pavel pozván do Vídně na koncert laureátů soutěže a bude moci vystoupit 23. září ve velmi krásné vídeňské koncertní síni v Amtshaus-Hietzing.

V červnu navíc získal 2. cenu v klavírní soutěži o Cenu Gustava Mahlera 2021 v Jihlavě, které se zúčastnilo 163 soutěžících ze 40 zemí světa, a v červenci 3. cenu na čtvrtém ročníku mezinárodní klavírní soutěže La Note Céleste v Paříži.

O tom, že Pavel obstojí i „na živo“, nás přesvědčil i na letošních prvních domácích prezenčních soutěží ziskem čestného uznání z Broumovské klávesy v polovině května a 2. ceny na Prague Junior Note v polovině června.

Budeme proto Pavlovi držet palce na jeho zářijovém vídeňském vystoupení a dalších soutěžích, kterých se chystá na podzim zúčastnit a doufat, že už brzy uslyšíme jeho hru na nějakém z koncertů trutnovské ZUŠ.

Tomáš Korbel
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek