Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Rýbrcoul se setká s Krakonošem a večer muzikanti rozparádí hospody

30. 9. 2021

page.Name
První říjnový víkend bude v Trutnově patřit již čtvrtému ročníku festivalů Rýbrcoul a Otevřené hospody. Jako obvykle je program rozdělen do dvou částí, z nichž ta odpolední je určena (nejen) rodinám s dětmi.

Krakonoš a Rýbrcoul, oživlé bytosti a příběhy

Koronavirus letos opět zkomplikoval náš každodenní život včetně pořádání kulturních akcí. Spřátelené spolky Trutnov – město draka a Rýbrcoul – duch hor se proto rozhodly na podzim opět spojit síly a propojit dvě akce v jednu. Loňský společný záměr se nakonec neuskutečnil.

V sobotu 2. října se můžete těšit jak na každoroční slavnost Sundávání draka, tak na festival Rýbrcoul – duch hor. Program vás letos od 13 hodin zavede na různá místa v Trutnově, kde se setkáte s historickými, mystickými a mýtickými bytostmi a jejich příběhy. „Navštívíte peklo, zatančíte si s vílami, Trautenberk vás pozve do hospody, potkáte loupežníky, zahrajete si hry s permoníky, hejkaly, nebo budete svědky ‚operace‘ v polním lazaretu,“ prozrazuje předseda spolku Rýbrcoul – duch hor Jan Duduš.

Jednotlivé vstupy připravuje ve spolupráci s ochotnickými a tanečními soubory z Trutnova, Úpice, Svobody a taky z Hrobu. Nebojte, nejedná se o návštěvu zombie, ale o Divadlo V Pytli. „Každé divadlo svůj vstup podá po svém a my se moc těšíme na výsledek,“ říká a vysvětluje, že trasu nebude nutné procházet v předem stanoveném pořadí a klidně si můžete vybrat jen některá ze stanovišť. Jednotlivá vystoupení se budou několikrát opakovat.

Vrcholem odpoledního programu bude v 16.30 hodin setkání Rýbrcoula a Krakonoše na hlavní scéně u Uffa. Jste zvědaví, co si ti dva budou povídat? Budou se hádat? Budou se vzájemně štengrovat? Znají se vůbec? Domluví se? Během dne budou u Uffa probíhat také hudební produkce a samozřejmě nebude chybět občerstvení.

Kompletní program akce najdete ZDE.

Otevřené hospody: 20 scén, desítky kapel

Těšíte se na již 4. ročník Otevřených hospod? Chodit od lokálu k lokálu, poslouchat hudbu a potkávat lidi je prostě boží. Město opět ožije hudbou rozličných žánrů a tónů a o zábavu nebude nouze.

„V předešlých ročnících se nám podařilo dosáhnout našeho cíle, tedy oživit město a skrze hudbu představovat hospody a naopak,“ hlásí Jan Duduš.

 

 

 

Kdo již festival zažil, může potvrdit, že během něj panuje radost, veselí a přátelská atmosféra. Projekt vznikl na podporu muziky, hospod, restaurací a kaváren. „Inspirovali jsme se podobnými festivaly v zahraničí a přemýšleli, jak městský festival udělat i v Trutnově. Nakonec jsme přišli s formátem, že produkce jsou zdarma a o náklady se dělí provozovny a náš spolek s přispěním podporovatelů, většinou malých firem a podnikatelů,“ doplňuje Duduš a děkuje všem podporovatelům včetně města Trutnova.

Snahou organizátorů je, aby ambiciózní projekt vykazoval kulturní progres a neustále svým výčtem kapel a programem příjemně překvapoval. I letos tedy přichází s novinkami. Těšit se můžete na: koncerty v 17 lokálech a na třech venkovních scénách, odpolední scény, mladou scénu, scény na Kryblici a Zelené louce, hlavní program již od 17 hodin, hosty z Polska, průvod bubeníků městem – Tam Tam Batucada zahájí festival Otevřené hospody.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová