Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Uffo prohlubuje spolupráci se zahraničními umělci

6. 9. 2021

page.Name
Trutnovské Uffo se chystá produkovat vlastní projekty. Řada úspěšných koprodukčních aktivit již sice proběhla, nyní ale Uffo chystá produkce z „vlastní hlavy“. To by mělo být výhodné pro všechny zúčastněné. Pro performery a soubory z celého světa, pro Uffo samotné, pro naše město, a především pro jeho tvůrčí komunity.

Slovo „svět“ v předchozí větě je důležité. A není přitom nadsazené. Uffo už totiž skutečně spolupracuje na špičkových projektech mezinárodních rozměrů. A chce se do nich pouštět i dál v oblasti, kterou už má vyzkoušenou – v novém cirkusu. Za posledních pět let pomohlo například Australanům s inscenacemi Backbone či Time In Space, Američanům s představením Filament anebo mezinárodnímu souboru Fauna se stejně nazvanou artistickou show.

„S tvůrci jsme kontinuálně v kontaktu, víme zhruba, co plánují, a to právě proto, že se na nás často obracejí s žádostí o možnost poskytnutí rezidence, tedy prostoru a času v Uffu pro tvorbu svých projektů,“ vysvětluje Libor Kasík, ředitel Uffa. Právě výjimečné technické možnosti trutnovského stánku jsou jedním z hlavních důvodů, který zahraniční umělce do Trutnova přitahuje. „Je prostě fakt, že na světě není moc takových domů, jako je Uffo,“ zdůrazňuje.

Uffo ale nyní spolupráci se špičkovými akrobaty posouvá ještě dál. Vymýšlí vlastní tematické projekty a zve do nich umělce, se kterými vytvoří výjimečné inscenace, doslova jim je „ušije“ na míru. De facto se z koproducenta stane hlavním producentem. To znamená, že přijde se samotnou ideou projektu, zajistí jeho přípravu a následně prodej i produkci samotných představení, ať už to bude v Evropě, nebo i v zámoří. „Máme už například detailně rozjednanou spolupráci s Rosťou Novákem z Cirku La Putyka a Darcy Grantem z australského souboru Gravity & Other Myths,“ naznačuje Kasík.

Jako první ale v Uffu začne už příští měsíc jiný projekt. Jeho hlavní hvězdou bude závěsná akrobatka Thula Moon, proslulá mimo jiné i svým účinkováním v nejznámějším novocirkusovém souboru Cirque du Soleil. V Trutnově kdysi byla právě s úspěšnou premiérou americké show Filament. „Domluvili jsme se na něm při letošním Cirk-Uffu, na kterém rovněž vystupovala a sklidila přitom velký aplaus. Nový projekt začne rezidencí právě tady u nás,“ říká Kasík.

Rozjednaná je spolupráce i s dalšími umělci. Už mnohokrát v minulosti ocenili, že kromě perfektně vybaveného Uffa s profesionálním personálem mají v Trutnově na přípravu ideální podmínky – v okresním městě pod Krkonošemi je výrazně větší klid na práci než ve světových velkoměstech. Na oplátku pak vycházejí akrobati Uffu vstříc tím, že odehrávají v Trutnově představení za výrazně nižší ceny, než je obvyklé. „Jinak bychom si některé zahraniční soubory vůbec nemohli dovolit. Aniž by to místní lidi stálo velké peníze, uvidí přímo tady v Trutnově něco unikátního. Jsem rád, že se tím de facto naplňuje můj přístup k fungování byznysu, vztahů, života, všeho. Tedy win – win,“ upřesňuje Kasík.

Spolupráce přinesla ještě další bonusy. Premiéry právě v Trutnově. Kromě už zmíněného amerického Filamentu stojí za připomenutí například mezinárodní projekt Cometa 45 615, představení, kterého se jako režiséři ujali Rosťa Novák a Sverre Waage z Norska. Vystoupilo v něm osmnáct performerů z Cirku La Putyka, norského cirkusu Xanti a řada dalších umělců z celého světa. Dále pak třeba světově úspěšná primárně taneční Show One Step before the Fall Markéty Vacovské, Lenky Dusilové a Spitfire Company.

Producentský podpis pod projekty špičkových artistů samozřejmě dělá Uffu i Trutnovu další reklamu. V Česku i zahraničí. „Už v minulosti to mnohokrát zafungovalo a teď máme v plánu, že budou cestovat po světě pod naší hlavičkou, což bude další skvělá prezentace Uffa. Přitáhne to další pozornost, přivede to do Trutnova další lidi,“ uvádí Kasík.

A ještě jeden efekt přinese Trutnovu producentství Uffa. Zapojit se totiž může i místní umělecká komunita. Když už budou profesionální akrobati nacvičovat v Uffu, můžou své zkušenosti předávat jako lektoři například žákům tanečních oborů Základní umělecké školy. I oni se už jednou zapojili do trutnovského festivalu nového cirkusu Cirk-Uff. Secvičili unikátní představení nazvané Pure.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek