Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Výtvarníci vzpomenuli zesnulé kolegy, losování mělo houbařský ráz

21. 9. 2021

Výtvarníci vzpomenuli zesnulé kolegy, losování mělo houbařský ráz 0 snímků
Tradiční vernisáží ve Staré radnici včera začala výroční výstava více než třicetiletého Spolku podkrkonošských výtvarníků. Letos členové představili zhruba 60 žánrově i výtvarným zpracováním pestrých prací od malby a kresby přes fotografii po plastiku či kombinovanou techniku. Hostem letošního ročníku byl výtvarný spolek AMAG, tedy Ateliér malířů a grafiků z nedalekého Náchoda.

„Po loňském více či méně pochopitelném výpadku jsem nesmírně šťastný, že vás tady vidím, tu spoustu starých známých a také spoustu nových tváří, za což jsem nesmírně vděčný,“ řekl na úvod vernisáže náčelník spolku a trutnovský fotograf Ctibor Košťál.

Výtvarníci přemýšleli, jakou formu dají letošní vernisáži. V minulosti byly totiž ve velmi odlehčeném duchu, aby se účastníci pobavili a odreagovali. Letos však spolek zásadním způsobem poznamenaly smutné události. V minulém roce odešel malíř a čestný člen spolku Ladislav Kostelecký. Letos 2. dubna zemřel nejstarší člen SPV, malíř Miloš Trýzna, který se za svých téměř 90 let života nesmazatelně zapsal do života mnoha Trutnováků. Bolestný je také nečekaný odchod zakládající členky SPV, fotografky Evy Kešnerové, která zemřela 1. srpna.

Spolek požádal bývalou členku a trutnovskou malířku Alenu Valentovou, aby na výstavu zapůjčila svůj obraz, na němž je portrét Evy Kešnerové a který byl součástí nedávné autorčiny expozice v Galerii Uffo. „Obrazem jsme chtěli vzdát hold Evičce a připomenout také její pozemskou a spolkovou dráhu,“ vysvětlil náčelník.

I přes smutné události spolku se Košťál domnívá, že všichni tři zesnulí kamarádi by byli „dožraní“, kdyby se vernisáž výroční výstavy nesla ve smutném a vážném duchu. „Přestože poslední dva roky byly na houby, uděláme to zase v duchu veselém,“ uvedl s tím, že bude rovněž promítnuto krátké ohlédnutí za malířem Trýznou.

Speciálním hostem spolku byl letos již zmíněný náchodský AMAG, jehož člena, malíře Karla Maněnu, původem z Trutnova, autora vystaveného obrazu Dračí ulička, náčelník Košťál vyzval, aby o náchodském spolku řekl něco přínosného. „Já nevím, je to prostě takový spolek,“ sdělil minimalisticky Maněna.

K vernisáži neodmyslitelně patří losování očíslovaných kupónů z klobouku, které návštěvníci dostanou vždy u vstupu do výstavních prostor. Jak už ve svém úvodním slově naznačil Košťál, dary šťastlivců, jejichž kupóny byly vylosovány, se tentokrát nesly v mykologickém, tedy houbařském směru. Už první výherkyně si odnesla speciální černé brýle na houby, které nebyly v nejlepším technickém stavu, kód na bílou hůl a kód na zlatého retrívra.

Zajímavostí losování, to když si někteří návštěvníci pod vousy říkali, že jde o podplacenou záležitost, byla výhra v podobě proutěného košíku s tak zvanými trvanlivými, tedy mycími houbami. Odnesla si je paní Helena, snacha náčelníka Košťála.

Po losování bizarních, ale humorem doprovázených výher, se návštěvníci rozprchli po třech sálech, aby se mohli kochat vystavenými výtvarnými díly.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová