Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Další premiéra: bubeník Udi Shlomo přivezl na Jazzinec nový kvintet

17. 3. 2022

Další premiéra: bubeník Udi Shlomo přivezl na Jazzinec nový kvintet 0 snímků
Hudební festival Jazzinec je proslulý jedním nepsaným pravidlem. Aniž by to byl záměr, každý rok má v programu aspoň jednu premiéru. Tou letošní byl středeční koncert kvintetu, jehož ústřední postavou je bubeník Udi Shlomo.

Muzikant narozený v Izraeli, má předky v Iráku, Polsku a někdejším Československu, ale aktuálně žije v Norsku. To vše se mísí v muzice, ktrou skládá a aranžuje. A ještě k tomu je proslulý tím, že se nebojí experimentovat.

„Jeho kapela nemá téměř nikdy stejnou personální sestavu. Nástrojové složení se sice nemění, ale jednotliví hráči ano, neustále se mění,“ upozornil dramaturg festivalu Tomáš Katschner. Koncert se uskutečnil v Koncertní síni Bohuslava Martinů.

 

Další festivalový program poznamenaly změny. Na poslední chvíli sešlo z nedělního koncertu americké saxofonistky Lakecie Benjamin. „Přišla zpráva, že nepřiletí, ruší celou evropskou tour. Slíbila nám náhradní termín, předpokládám, že by to mohlo být už na podzim,“ řekl Katschner.

Už dříve pořadatelé oznámili přesun koncertu Maceo Parkera & Group z konce března na listopad. Dalším nejbližším hudebním večerem tak bude festivalové finále. Uskuteční se v sobotu 26. března v Uffu.

Součástí budou koncerty izraelského dua Uriel Herman & Uriel Weinberger, mezinárodní formace Cotatcha Orchestra - Bigbandová elektronika a dánského tria Chris Minh Doky & New Nordic Jazz. Součástí večera bude také vyhlášení mezinárodní fotografické soutěže Jazz World Photo.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek