Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Jazzinec má za sebou finále, festival ale pokračuje dál

30. 3. 2022

Jazzinec má za sebou finále, festival ale pokračuje dál 0 snímků
Tři výjimečné koncerty, řada špičkových muzikantů světového formátu a k tomu obvyklé vyhlášení vítězů mezinárodní fotografické soutěže. Tak vypadal tradiční vrchol festivalu Jazzinec. Uskutečnil se v sobotu v trutnovském Uffu.

Výjimečný hudební večer odstartovalo duo Uriel Hermann (piano) & Uriel Weinberger (saxofon). „Fantastický pianista z Izraele tady byl už dvakrát, jednou se svým kvartemem a jednou se sólovým projektem. Nyní ale dorazil s hráčem na dechové nástroje a mimořádným hudebním talentem,“ upozornil dramaturg festivalu Tomáš Katschner.

 

O přestávce oznámil s kolegy z pořadatelského týmu vítěze sesterské akce - Jazz World Photo. Celosvětovou soutěž, do které poslalo snímky z koncertů 248 fotografů ze 41 zemí, ovládli Francouzi. Vyhrál Didier Jallais a druhá byla Emmanuelle Nemoz. Třetí místo získal český fotograf Jiří Hrbek.

Všichni tři autoři po dohodě s organizátory soutěže věnovali snímky ukrajinské ambasádě, aby je mohla prodat v aukci a získat tak peníze na pomoc pro vlastní obyvatele. „Tohle gesto dokazuje, že jsme lidi. Nesmírně si toho vážím,“ řekl Katschner.

Pak se na jevišti rozparádil velký elektronický bigband v mezinárodním složení Cotatcha Orchestra. Unikátní hudební formaci založil před šesti lety trumpetista Jiří Kotača. Obklopil se výbornými sólisty a skvělými autory. I trutnovskému publiku tak mohl v Uffu naservírovat neotřelou bigbandovou elektroniku.

O třetí finálový a výjimečný zážitek se postaralo dánské trio hrající mix jazzu, popu a folku - Chris Minh Doky & New Nordic Jazz. „Doky má za sebou stovky natočených desek, neskutečný počet spoluprací, vzali si ho k sobě i nejvěhlasnější američtí hráči,“ zdůraznil dramaturg festivalu Tomáš Katschner.

 

Jazzinec má za sebou sice finále, ale to neznamená, že skončil. V programu má ještě řadu dalších atraktivních večerů. Například v pondělí 4. dubna v Národním domě zahraje čtyřčlenná formace slavných zahraničních hvězd. Na kytaru bude hrát Dean Brown, na baskytaru Victor Wooten, na saxofon Bob Franceschini a bicí Dennis Chambers.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek