Pátek

2. června 2023

Nyní

16°

Zítra

12°

Svátek má

Jazzinec má za sebou finále, festival ale pokračuje dál

30. 3. 2022

Jazzinec má za sebou finále, festival ale pokračuje dál 48 snímků
Tři výjimečné koncerty, řada špičkových muzikantů světového formátu a k tomu obvyklé vyhlášení vítězů mezinárodní fotografické soutěže. Tak vypadal tradiční vrchol festivalu Jazzinec. Uskutečnil se v sobotu v trutnovském Uffu.

Výjimečný hudební večer odstartovalo duo Uriel Hermann (piano) & Uriel Weinberger (saxofon). „Fantastický pianista z Izraele tady byl už dvakrát, jednou se svým kvartemem a jednou se sólovým projektem. Nyní ale dorazil s hráčem na dechové nástroje a mimořádným hudebním talentem,“ upozornil dramaturg festivalu Tomáš Katschner.

 

O přestávce oznámil s kolegy z pořadatelského týmu vítěze sesterské akce - Jazz World Photo. Celosvětovou soutěž, do které poslalo snímky z koncertů 248 fotografů ze 41 zemí, ovládli Francouzi. Vyhrál Didier Jallais a druhá byla Emmanuelle Nemoz. Třetí místo získal český fotograf Jiří Hrbek.

Všichni tři autoři po dohodě s organizátory soutěže věnovali snímky ukrajinské ambasádě, aby je mohla prodat v aukci a získat tak peníze na pomoc pro vlastní obyvatele. „Tohle gesto dokazuje, že jsme lidi. Nesmírně si toho vážím,“ řekl Katschner.

Pak se na jevišti rozparádil velký elektronický bigband v mezinárodním složení Cotatcha Orchestra. Unikátní hudební formaci založil před šesti lety trumpetista Jiří Kotača. Obklopil se výbornými sólisty a skvělými autory. I trutnovskému publiku tak mohl v Uffu naservírovat neotřelou bigbandovou elektroniku.

O třetí finálový a výjimečný zážitek se postaralo dánské trio hrající mix jazzu, popu a folku - Chris Minh Doky & New Nordic Jazz. „Doky má za sebou stovky natočených desek, neskutečný počet spoluprací, vzali si ho k sobě i nejvěhlasnější američtí hráči,“ zdůraznil dramaturg festivalu Tomáš Katschner.

 

Jazzinec má za sebou sice finále, ale to neznamená, že skončil. V programu má ještě řadu dalších atraktivních večerů. Například v pondělí 4. dubna v Národním domě zahraje čtyřčlenná formace slavných zahraničních hvězd. Na kytaru bude hrát Dean Brown, na baskytaru Victor Wooten, na saxofon Bob Franceschini a bicí Dennis Chambers.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek