Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Spisovatelka Wayana četla dětem z knihy Indigo, dítě z křišťálu

31. 3. 2022

Spisovatelka Wayna četla dětem z knihy Indigo, dítě z křišťálu 0 snímků
Tomu se říká premiéra! Hned dvě autorská čtení během jediného dopoledne absolvovala trutnovská spisovatelka Renata Wayana. Ze své knihy Indigo, dítě z křišťálu četla dětem z Mateřské, Základní a Praktické školy v Horním Starém Městě.

Čtení úryvků pro menší děti z mateřské školy mělo spíše pohádkovou formu. Autorka připomněla jedinečnost každého dítěte a potřebu mít kamarády, být k sobě ohleduplní, pomáhat si a učit se od sebe navzájem. "Každý z vás je jako kytička. Každá je jiná, ale každá je krásná přesně taková, jaká je. A když se spojíte, tvoříte dohromady nádhernou barevnou zahrádku. Buďte kamarádi a pomáhejte si," sdělila dětem.

Rovněž při čtení dětem ze základní školy apelovala Renata Wayana na potřebu tolerance mezi dětmi. Některými úryvky se ale dotkla i závažnějších témat, která děti často řeší. Například posměch, vytahování se, hádky nebo šikana děti jemně táhla do diskuse. „I přes počáteční ostych se nakonec zapojila většina dětí. Byl znát rozdíl v jejich postojích před čtením a po něm,“ přiznala autorka.

Děti obdarovala talismanem, kamínkem pro štěstí. Wayana na oplátku dostala od dětí obrázky. Nakreslily, co se jim při čtení líbilo a jak se po něm cítily. "Je úžasné vidět v praxi působení knihy na děti, jak je dokáže spojit, semknout, rozzářit a vysvětlit spoustu věcí. Všechny byly úžasné,“ ocenila spisovatelka.

Z vystoupení si tak odnesli nové poznatky děti i autorka. "Byla to pro mě výzva. Z vystoupení jsem měla respekt, byla to moje premiéra. Nakonec to dopadlo skvěle a předčilo to i mé očekávání. Moc děkuji škole, že mě oslovila," dodala Renata Wayana.

 čtěte také: Já a napsat knížku? Šlo to! říká spisovatelka


(pac, tz-rwa)

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lenka Kuchařová/MPZS Trutnov