Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Australská Circa předvedla extrémní akrobacii, zaútočila také na emoce

4. 6. 2022

Australská Circa předvedla extrémní akrobacii, zaútočila také na emoce 34 snímků
Akce, zábava i nebezpečí. To vše naservírovala trutnovskému publiku desítka artistů z australského souboru Circa. Při pátečním představení v Uffu přidala ale ještě něco navíc. Přiměla diváky, aby cítili emoce.

Soubor z australského Brisbane je hlavním magnetem 12. festivalu nového cirkusu Cirk-UFF. V minulosti už vystupoval například v New Yorku, Londýně či Montrealu. Má za sebou účinkování ve čtyřiceti zemích na šesti kontinentech. Je pravidelně hvězdou uznávaných festivalů po celém světě. Všude měl vyprodáno a vysloužil si ovace ve stoje. Uspěl i v Trutnově.

Na scéně Uffa artisté létali vzduchem, stáli jeden na druhém nebo jeden přes druhého skákali. Předváděli jeden extrémnější výkon za druhým. Jakoby pro ně ani neexistovala fyzická hranice. Zkoumání limitů lidského těla mělo často legrační formu, například když se umělci pokoušeli olíznout si vlastní loket.

Chvílemi dynamická show jakoby zpomalila a proměnila se v poetické chvilky. „V cirkuse je jednoduché přimět lidi tleskat. Ještě těžší ale je, aby diváci cítili emoce,“ prohlásil režisér a umělecký ředitel souboru Yaron Lifschitz. Souboru Circa se to v Trutnově podařilo. Show, při které ukazuje, jaké to doopravdy je být člověkem, předvede v Uffu ještě jednou dnes od 21 hodin.

Renomovaná přehlídka nového cirkusu potrvá až do neděle. Dnešní a nedělní hvězdou bude americká akrobatka a hadí žena Thula Moon, která udivuje neskutečnou ohebností a pohyblivostí. V Trutnově účinkovala už dvakrát, letos je ústřední postavou show Through the Truth, kterého je Uffo producentem. Ve festivalovém programu jsou i oblíbení Bratři v Tricku nebo Cirkus Tety.

Představení se odehrávají na několika místech. Placená přímo v kulturním centru Uffo a pod vedlejším šapitó. Bez vstupenky je možné vidět moderní cirkus v ulicích Trutnova a před Uffem. Přesný rozpis toho, kdo, co a kde předvádí, najdete na webových stránkách www.cirkuff.cz a www.uffo.cz.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek