Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Fotograf Marek vystavuje v nové radnici vážky, jazz a židovské téma

17. 6. 2022

Fotograf Marek vystavuje v nové radnici  vážky, jazz a židovské téma 0 snímků
Můžete mít sebelepší fotoaparát, ale ani ten vám nepomůže k dobrému snímku, když nemáte to správné umělecké vidění. I tak se dá vysvětlit název nejnovější expozice Patricka Marka Fotit očima. Umístěná je v přízemí trutnovské nové radnice.

Respektovaný fotograf nepatří k těm, který by s kolegy soupeřil v kvalitě objektivů či ceně fotoaparátů. Když se ho někdo zeptá, čím fotí, odpoví, že očima. „Člověk může být vybaven špičkovou technikou, ale zachytit jedinečný, neopakovatelný okamžik je otázkou nejen profesního umu, ale především schopností vidět jinak,“ řekla o Markovi kurátorka výstavy Alena Rodrová.

Příkladem jsou vážky. Není tak zásadní mít pro jejich focení speciální objektiv, ale klíčová je trpělivost. Patrick Marek dokáže čekat hodiny bez hnutí v rašeliništích či pralesích, obdivuje křehkost a suverenitu vážek, a pak ve správný moment stiskne spoušť. „Vážky jsou moje srdcovka, na kterou se jezdím uklidnit. Když je člověk nervózní, u vody rychle zapomene,“ přiznal při vernisáži.

O tom, že jeho fotografie s vážkami stojí opravdu za to, svědčí i to, že publikuje v polských, slovenských a českých knihách o vážkách včetně Atlasu vážek České republiky. Jedna jeho fotografie vážky dokonce získala čtvrté místo v soutěži prestižního cestopisného a poznávacího časopisu National Geographic.

Jemu typické umělecké vidění je patrné také z fotografií s hudebními motivy. Dokáže trpělivě přešlapovat pod pódiem a čekat na správnou chvíli, kdy může pořídit snímek. Jeho záběry jsou pak jiné, než záběry ostatních. Jsou působivé, autentické, budí v divákovi pozornost. „Vnímám hudbu přes hledáček,“ tvrdí o své potřebě mít u sebe na koncertě foťák. Jinak by si koncert neužil.

Za dvě desetiletí se Marek vypracoval v předního českého jazzového fotografa. Jeho záběry přebírají i zahraniční časopisy a servery. Spolupracuje s festivaly v Turecku, Polsku a Rumunsku, i s domácími přehlídkami. Je spoluzakladatelem mezinárodní soutěž Jazz World Photo. V roce 2016 vyhrál jako první Čech prestižní cenu Jazz Journalist Award. V Trutnově prezentuje převážně snímky bubeníků. „Oni se špatně fotí,“ naznačil při vernisáži.

V expozici je vidět ale ještě další téma - židovství. Pro Marka je to relativně nový prostor, kde ale opět prostřednictvím snímků prokazuje, že některé věci prostě vidí trochu jinak. „Chci se dostat někam, kam se jen tak člověk nedostane. Mám k tomu trochu nastřeleno, ale pořád čekám na ten pravý okamžik,“ řekl tajemně.

Expozice fotografií Patricka Marka je v nové radnici přístupná ve všední dny, vždy od 8 do 17 hodin. Potrvá až do 8. září. Většinu snímků si mohou zájemci zajednat a následně koupit.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Tomáš Šálek