Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

20°

Svátek má

Josef Lábus a TrutnoForte chystají koncerty i desku

30. 6. 2022

Josef Lábus a TrutnoForte chystají koncerty i desku 0 snímků
Výjimečná hudební premiéra se odehraje v sobotu 9. července od 19 hodin v Koncertní síni Bohuslava Martinů. Postarají se o ni bigbeatový zpěvák a písničkář Josef Lábus a Smyčcové kvarteto TrutnoForte ve složení Michaela Fiedlerová (první housle), Martina Skučková (druhé housle), Drahomíra Tvrdíková (viola) a Lenka Jiranová (violoncello). A bude to pecka!

Není to nadsázka ani přehnaná fanouškovská euforie. Skutečně se dá očekávat, že o koncert bude velký zájem. Důvodů je hned několik, napříkladvydařená předpremiéra. Pětice muzikantů už totiž společně dvakrát hrála před diváky v kostele ve Starém Rokytníku. Tehdy ale ještě netušili, jaký úspěch budou u publika mít.

První společnou skladbou byla Lábusova autorská skladba Přichází, kterou Martina Skučková upravila pro dvojkoncert ve Starém Rokytníku. Druhou byla Ukolébavka a třetí lidová písnička De Wald od německé kapely Malbrook coby doplnění společného programu. „Poslal jsem nahrávky Martině, ona je rozepsala do not pro kvarteto. Výsledek byl skvělý, znělo to úžasně a hlavně nás to ohromně bavilo,“ vzpomíná Josef Lábus.

Krátce po vydařeném koncertě se objevila i pochvala od lidí z hudební branže. „Kamarád a muzikant Petr Linhart viděl na internetu videozáznam z kostela. Napsal mi, že ho naše společné hraní úplně dostalo a že by stálo za to udělat z toho celý pořad. Navrhl jsem to holkám a ony souhlasily,“ vysvětluje Lábus.Vybral tedy dalších deset písniček ze svých pěti cédéček s kapelou Pepa Lábus a SPOL. Martina Skučková je upravila, aby bicí, basovou kytaru, housle a elektrickou kytaru z Lábusovy kapely mohly nahradit housle, viola a violoncello ze smyčcového kvarteta. Právě nástrojové složení je dalším velkým lákadlem. Kapela ve složení akustická kytara, zpěv a smyčcové kvarteto u nás totiž zřejmě neexistuje.

„Spousta lidí vnímá kvarteto jako klasické těleso, my ale hrajeme i písničky z popu, rocku a jiných oblastí. V repertoáru máme Pink Floyd nebo Led Zeppelin. Nebojíme se ničeho a moc nás to těší. Hraní s Pepou je další výzva, příjemná záležitost, lidi by to mohlo bavit,“ říká Lenka Jiranová.

Někdy ale muzikantům nestačí běžné nástroje. „Například v německé lidovce hraje violoncellistka také na dešťovou hůl, protože v původní nahrávce jsou zvuky, které se nedají na tradiční nástroje vyloudit. Zazní také triangl, tremolla, strašící zvuky,“ upozorňuje Skučková. „Bude to styl, který nikdo nehraje,“ brání se Lábus zařazení do žánrové škatulky. Připouští ale, že v jeho tvorbě vždy bylo trochu klasické hudby, a tak má ke Smyčcovému
kvartetu blíž než jiní muzikanti.

To se potvrdilo při květnových dračích slavnostech, kdy Lábus hrál společně s Martinou Skučkovou a Drahomírou Tvrdíkovou ze smyčcového kvarteta TrutnoForte a hráčkou na violoncello Ire nou Janigovou při magickém večeru v trutnovské rotundě. „Musel jsem mít ale malé kombo pro zpěv a kytaru, lehce se přizvučit, aby mě holky nepřeválcovaly,“ směje se Lábus. „Smyčcové hudební těleso je vždycky hlasitější. Proto se snažím psát nám noty hlavně do míst, kde Pepa nezpívá, ale jen hraje na kytaru, aby se to lépe zvukově propojilo,“ ujišťuje Martina Skučková.Písničky už zbývá před červencovou premiérou jen doladit. V plánu jsou dvě společné nedělní zkoušky v červnu a jedna v červenci. „Polovinu skladeb ještě hraju i s kapelou,“ naznačuje Lábus, které písně v Koncertní síni Bohuslava Martinů zazní. A nejen tam. S kvartetem totiž bude koncertovat i v dalších kostelech, například ve Skokách u Žlutic a ve Stříbrné Skalici. V plánu je také hraní na festivalech pod širým nebem. „Jsme zvědaví, jak to bude fungovat v jiném prostředí. Zatím jsme spolu hráli jen v kostele, rotundě a na promenádě,“ přiznává Jiranová.

V září budou koncertovat při Dnech evropského dědictví v trutnovském kostele Narození Panny Marie. A pak se pustí do natáčení cédéčka. Bude na něm třináct skladeb. „Máme přislíbené vydání u jistého prestižního nakladatelství a vydavatelství,“ tvrdí Lábus. Karel Čapek z Trutnova bude cédéčko natáčet, booklet bude dělat místní fotograf Tomáš Havrda. Vyjít by mělo před Vánoci. „Pro nás pro všechny je to nová zkušenost. Dělá nám radost, navíc jsme si sedli i lidsky,“ těší Lenku Jiranovou. „Kvarteta pro mě vždy byla něco víc, něco jak vyšší hudba. Když teď s holkami hraju, slyším je za sebou, tak z toho mám moc dobrý pocit,“ dodává Lábus.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Jan Bartoš a Kateřina Svobodová