Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Muzeum ukáže, co lidé nosili na hlavách a pokřtí novou knihu

8. 6. 2022

page.Name
Prohlédnout si zdarma všechny expozice, být u zahájení nové výstavy a křtu knihy, a pobavit se s muzikou. To je stručný nástin čtvrteční muzejní noci, která se uskuteční v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Největšími magnety pětihodinového programu budou vernisáž výstavy Pokrývky hlav našich předků a představení knihy Horní Staré Město na historických fotografiích.

Co a proč lidé nosili dříve na hlavách připomene unikátní výstava naplněná exponáty z období od 16. století až do devadesátých let 20. století. V minulosti totiž byly čepice velmi důležité. „Ještě do poloviny 20. století platilo, že slušně vychovaný muž, když šel do společnosti, měl pokrývku hlavy,“ vysvětlil historik Ondřej Vašata. Ve vitrínách jsou nejen civilní čepice a klobouky, ale také čepice, které byly součástí uniforem hasičů, horníků, policistů či vojáků.

V ženské části muzejní expozice převažují dámské čepce. Mají různé tvary, velikosti a mnohdy měly i odlišný účel použití. „Dnes poznáte vdanou ženu podle snubního prstenu, v 19. století jste ji poznali podle čepce. Ten vdané ženy dostaly vždy až o svatební půlnoci,“ řekla kurátorka výstavy Petra Ondryášová.V muzeu se dosud nikdy tak rozsáhlá a tématicky zaměřená expozice nekonala. Mnohé exponáty jsou unikáty, většinu z nich veřejnost uvidí poprvé.

Očekávaným okamžikem bude představení nové knihy o Horním Starém Městě. Má 215 stran, a na 160 historických fotografiích zachycuje období od sedmdesátých 19. století až do roku 1945.

„Jsou v ní vzácné snímky budov, které už dnes nestojí, včetně fotografií hostinců nebo továren. Připomínají také tehdejší bohatý spolkový život,“ uvedl ředitel muzea a spoluautor knihy Vlastimil Málek. Většina snímků nebyla nikdy publikovaná. Převažují fotografie ze sbírek muzea, ale mnoho jich poskytli i soukromí sběratelé.Publikace navazuje formátem na dvě předchozí knihy Trutnov a jeho městské části autorské dvojice Vlastimil Málek - Ondřej Vašata. „Horní Staré Město, to jsou samotné počátky trutnovské historie. Původně vzniklo jako trhová osada Úpa. Když bylo založeno nové osídlení, tak se místu začalo říkat Staré Město. Samostatné bylo až do roku 1947,“ dodal Málek.

Program muzejní noci začíná v 16.30 hodin a končí ve 21.30 hodin. Všechny expozice a výstavy jsou přístupné zdarma.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz