Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Chceme dělat nejlepší festival na světě, říká pořadatel Obscene Extreme

6. 7. 2022

page.Name
Po dvouleté pauze se fanoušci nejtvrdších hudebních žánrů z celého světa mohou těšit, že trutnovské Bojiště opět nabídne Obscene Extreme festival v plné palbě. Nejšílenější party tohoto roku potrvá příští týden od 13. do 17. července. „Zájem je obrovský,“ hlásí hlavní organizátor Miloslav „Čurby“ Urbanec, který dnes celosvětově uznávaný festival založil v roce 1999 coby oslavu narozenin.

Čurby, když jsem se před naším rozhovorem díval na stránky festivalu, zrovna se tam objevil článek o tom, jak některé kapely ruší svou účast, což tě dost naštvalo…
Je to tak. Dva a půl roku jsme s nimi v kontaktu, nic není problém, všechno je v pohodě a oni ti pak měsíc před akcí napíšou, že nakonec nepřijedou? Že si to spočítali a nevychází jim to. A nejhorší na tom je, že ti nenapíše ani ta kapela, ale nějaký bookingový agent. To je otřesné, protože měsíc před akcí už adekvátní náhrady vůbec nejsou. Sice se snažíš, napadne tě třeba pět kapel, ale vždycky je to tak, že jeden člen je někde na dovolené nebo už něco má. V červenci jsou dovolené všude. Je pak strašně složité dát to do kupy.

Ale podařilo se, ne?
Ano, podařilo se nám to. Myslím, že náhrady jsou perfektní. Nic lepšího v tu chvíli možné nebylo. My se jako vždy snažíme udělat maximum pro to, aby program byl takový, jaký jsme slíbili, a aby odpovídal i našim představám. Z jednání kapel, které to odřeknou na poslední chvíli, je mi ale smutno a trošku to bere chuť do práce.

Ještě sis nezvykl za těch 23 let?
(smích) Tohle mi prostě vadí. Pro ty kapely to není nejdůležitější akce roku, ale pro nás ano. Chceme dělat nejlepší festival na světě, anebo alespoň nejlepší undergroundový nejlepší festival. No a prostě není to jednoduché být nejlepší a musí ti klapnout absolutně všechno. Měsíc před festivalem se už zabýváme spoustou jiných věcí, nevíme, kam dřív skočit, a do toho přijdou takovýhle pecky. V normálních časech se program ladí rok dopředu, teď ze dne na den, jako všechno. Musím říct, že všechno se absolutně změnilo.

Jaká sestava kapel se tedy letos na Bojišti objeví?
Myslím, že tento rok je skvělý a sestava je nakonec úplně neuvěřitelná. Nic takového se nám v historii nepovedlo. Headlineři jsou opravdu legendární kapely. Začne to už tou středou, kdy je do našeho festivalu jakoby vhozený trošku jiný festival, kde vystoupí kapely, které nevíš, kam zařadit, a normálně by na takovém festivalu čtvrtek, pátek, sobota nehrály. Ale na tu středu tam sedí úplně perfektně a myslím, že pro takové ty otevřené hlavy je to skvělý začátek. Jak Godflesh, tak Conan jsou známé a lidé je poslouchají a jsou rádi, že tady budou. A před nimi ještě třeba vystoupí Brazilci z Deaf Kids, kteří už tady byli a hrají strašně zajímavou muziku.

A koho bys vypíchnul z hlavního programu?
Většinou jsou to kapely, které tady už hrály. Na OEF se vrací Dismember, kteří na Bojišti v roce 2006 zahráli jeden z nejlepších death metalových koncertů vůbec. A vlastně od té doby, co se teď po deseti letech znovu objevili na pódiu, odehráli asi jen tři koncerty. V Čechách bude jejich koncert naprosto exkluzivní záležitost a v Evropě, myslím, že hrají celkem jen dvakrát nebo třikrát. Na další exkluzivní koncert pak přiletí po strašně dlouhé době z Ameriky Macabre, moc se těší a připravili si pro fanoušky i speciální trička. Další legendy jako Benediction, Tankard, Skitsystem není také potřeba představovat. A kapely, co v dnešní době strašně jedou, jsou Midnight a Gatecreeper. V Americe jsou dost známé, ale v Evropě ještě ne.

 

Když nyní pomineme hudební stránku, co všechno v areálu chystáte pro návštěvník?
Uděláme tady zase jako v roce 2019 veganskou uličku, která povede od skleníku dozadu do parku. Budou tam veganské stánky, bude tam kavárna, budeme tam točit naše speciální pivo, které jsme si nechali uvařit v plzeňském pivovaru Proud právě na počest švédské kapely Dismember. Jmenuje se Ever Flowing Stream. Je to nějaká IPA a dokonce můžu prohlásit, že pivo v tancích leželo déle než plzeňská dvanáctka, takže by měla být zaručena stoprocentní kvalita. V areálu se bude točit jen na pár místech, ale jinak bychom chtěli udělat víc míst s pivem, aby všechno bylo takové příjemnější. I jídelny chceme vymyslet tak, abys v amfiteátru měl věci jen přímo do ruky a mohl jsi pořád sledovat koncerty. A když pak budeš mít víc času, aby sis došel na hlavní jídlo někam dolů. V parku plánujeme udělat i nějakou odpočinkovou zónu, kde bude stan se sezením. Jinak klasicky chceme mít skvělé stánky s jídlem, protože si nemyslíme, že tady pět dní člověk může zůstat jen na nějaké obyčejné stravě. Veganská kuchyně se vyvíjí možná nejrychleji ze všech. Restaurace jsou dnes úžasné, všechno je z čerstvých věcí. To si myslím, že nám jde dobře a je velké plus festivalu. Zase připravujeme dětský koutek a nemůžou chybět ani charitativní trička pro Lékaře bez hranic. Rádi bychom se vrátili k tomu všemu, jak to bylo před covidem.

A jaký je zájem o vstupenky?
Zájem je obrovský! Dost vstupenek jsme měli už předprodaných na rok 2020, tak uvidíme, kolik lidí z nich přijde. A dál prodáváme velké počty lístků. Myslíme si, že tento rok bude skvělý. Něco jako rok 2018. Jako vždy je většina návštěvníků z ciziny, nicméně Čechů je tady dobrých dvacet procent, což není málo.

 

Ty jsi teď také cestoval. Viděl jsem tě na fotkách z Ameriky…
Vyrazil jsem na náš spřátelený festival Maryland Death Fest, který je největší v Americe. Vyhlásili, že tento ročník může být poslední, takže jsem si řekl, že musím jet. Jezdil jsem tam každý rok po dobu deseti let. Byl jsem strašně rád, když jsem mohl vidět všechny ty kapely a že jsem po té dlouhé době, kdy se necestovalo, konečně někam mohl vyrazit. Potkal jsem i členy kapel, kteří budou na Bojišti. A co mi říkali? Že se moc těší! Všichni si pamatují, jaká je u nás dobrá atmosféra a že se tady děje něco úplně specifického.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš