Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Divadelní nabídka pro příští rok? Je z čeho vybírat!

3. 7. 2022

page.Name
Divadelní sezóna sice skončila, ale nová by mohla klidně začít. A třeba hned! Programová nabídka multifunkčního centra Uffo už je totiž hotová. „Povedlo se nám sestavit pestrou nabídku, je z čeho vybírat. V nejbližších dnech spustíme prodej předplatného,“ avizuje Libor Kasík, ředitel trutnovského Uffa.

Co jste připravili pro nadcházející divadelní sezónu?
Stejně jako v předchozích letech jsme vytvořili čtyři dramaturgické skupiny pro předplatitele. Dvě pro činohru, jednu pro divadlo a hudbu a jednu pro nové divadlo. V každé skupině je naplánováno osm inscenací, takže celkem máme v programu nové divadelní sezóny dvaatřicet představení. Nabídka je pestrá a bohatá, a to ještě během roku budeme mít navíc několik představení takzvaně na volnou kasu.

Jak máme rozumět pojmu nové divadlo?
Nové divadlo je termínování pro moderní trendy, jako je spojování více žánrů, například tance s novým cirkusem, filmem nebo hudbou. Jsou to velmi krásná představení, o čemž se mohli přesvědčit i předplatitelé z jiných skupin. Jak se během covidu rušilo představení, někteří si pak jako náhradu vybrali místo činohry nové divadlo a byli velice spokojeni.

Když do nového divadla patří i nový cirkus, znamená to, že uvidíme v Uffu v rámci předplatného i účinkujícího z festivalu Cirk-UFF?
Určitě! Například populární Losers Cirque Company. Parta výjimečných umělců a herců se spojila se špičkovými tanečníky a gospelovým pěveckým sborem a secvičili dechberoucí akrobatický muzikál. Jeho ústředním motivem je strhující příběh o lásce. Ale budou tu i další umělci, kteří už byli na trutnovském Cirk-UFFu. Třeba Sirqus Alfon, Spitfire Company nebo Burki. Slovenské Divadlo Štúdia tanca u nás sice ještě nebylo, ale přiveze představení, které bude hodně od rána, což vyplývá už iz názvu Punk Pajama Party. Zejména ženy pak určitě zaujme inscenace Sádlo od hlasové umělkyně a performerky Ridiny Ahmed.

To zní hodně odvážně.
To je v pořádku, to ke kultuře a umění patří. Nabízet i trochu kontroverze. Pomáhá to posilovat vzájemnou toleranci nebo eliminovat předsudky. My jsme jako Uffo navíc v jiné pozici než divadla ve velkých městech. Ta jsou zaměřena zpravidla jen na jeden žánr. Buď dělají činohru, nebo jen nové divadlo. My jsme unikátní v tom, že u nás dáváme prostor všem. Jsem rád, že lidé mají zájem o všechny skupiny předplatného. Chtějí mít zážitky a relax au nás to najdou.

Je dramaturgický rozdíl mezi dvěma činoherními skupinami předplatného?
V zásadě ne. Obě jsou zaměřené téměř stejně. V minulosti se ukázalo málo, že jedna činohra je. Divácký zájem byl velký, takže jsme udělali dvě činohry. Jsou v nich špičková česká divadla, od Dejvického, Bez zábradlí, nebo na Jezerce, až po Švandovo divadlo, v Řeznické nebo Studio Dva divadlo Osobně mám hodně rád i Těšínské divadlo a skvělou spolupráci máme rovněž s Klicperovým divadlem v Hradci Králové. Z repertoáru divadel se snažíme vybrat ta nejlepší představení. Budeme tu mít například Višňový sad, Shirley Valentine, Ženitbu a také Beckhama, Dějiny násilí nebo 50 odstínů!

Co jste zařadili do kategorie Divadlo a hudba?
Já osobně se nejvíc těším na Šakalí léta Těšínského divadla, Noc na Karlštejně od Východočeského divadla v Pardubicích a inscenaci Špinarka od ostravského Divadla Petra Bezruče. Věřím, že zaujme i Slovácko sa nesúdi od Divadla v Celetné nebo muzikál Betlém hledá superstar od Divadla Na Fidlovačce. Často jsou u nás v Uffu k vidění inscenace, které jinde v Česku nemáte šanci vidět. Například nedávno jsme tu měli představení izraelské umělkyně Sharon Vazanny. V listopadu přijede do Uffa švédská forma Sirqus Alfon s představením Play 3.0. Její žánr se velmi často označuje jako high-tech moderní cirkus. Je to něco jedinečného, ​​jinde v Česku to zaručeně neuvidíte!

Co přitahuje největší pozornost diváků?
Nejvíc táhne titul a herec. Když je slavné představení a všeobecně známí herci, prodávají se samozřejmě vstupenky nejlépe. Pro nás je ale důležitá kvalita a nemyslím, že je k tomu vždy úplně nutné, aby na jevišti byli za každou cenu známí z televize. S oblibou říkám, že divadlo hlavně musí vzít diváky za srdce a mělo by být nějakým způsobem obohatit.

Jak se lidé mohou dostat k předplatnému Uffa?
Všechny důležité informace najdete na webových stránkách Uffa. Předplatné se dá zakoupit online nebo osobně v Uffu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Uffa