Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Hudební léto v Kuksu nabídne v sobotu světovou premiéru

6. 7. 2022

page.Name
Již druhým koncertem bude v sobotu pokračovat 13. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert špičkového orchestru PKF – Prague Philharmonia se uskutečnil v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. Následující koncerty budou tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, vždy od 18 hodin. Představí se na nich přední interpreti – sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider, španělská sopranistka Beatriz Lafont, rakouský varhaník Wolfgang Kogert, houslový virtuos Milan AlAshhab, trumpetisté Vladimír Rejlek, Walter Hofbauer, soubor Musica Florea a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby profesora Mozartea v Salcburku Kurta Estermanna.

Festival zahájil v sobotu 25. června v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Janem Fišerem. Na úvod byl oživen odkaz Jiřího Antonína Bendy, českého skladatele působícího v Berlíně, od jehož narození letos uplyne 300 let. Z jeho pera je Sinfonia z opery Vesnický trh. Na tuto skladbu navázal hudebně i tematicky Symfonie č. 83 g moll „Slepice“ od Josepha Haydna. Večer završila Symfonie č. 41 C dur „Jupiter“ KV 551 Wolfganga Amadea Mozarta.

Na koncertě tuto sobotu (9. července) vystoupí tenorista a sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider a rakouský varhaník Wolfgang Kogert, který vyučuje hru na varhany na univerzitě Mozarteum v Salcburku a je varhaníkem proslulé Wiener Hofburgkapelle. Varhanní skladby budou od Johanna Sebastiana Bacha, Leopolda a Wolfganga Amadea Mozarta. Vokální díla reprezentují árie Ombra mai fu z Händelovy opery Xerxes, Mit Würd und Hoheit angetan z Haydnova oratoria Stvoření nebo Dann werden die Gerechten leuchten z Mendelssohnova oratoria Eliáš. Vrcholem tohoto koncertu bude světová premiéra kompozice profesora Mozartea v Salcburku Kurta Estermanna „Vier Sporck-Arien für Orgel“.

Třetí koncert 23. července nabídne dva vynikající české trumpetisty. Za varhanního doprovodu Jakuba Janšty zahraje profesor pražské AMU Vladimír Rejlek a trumpetista České filharmonie Walter Hofbauer. Páteří programu jsou kompozice pro dvě trubky – Vejvanovského Sonata vespertina, Vivaldiho Concerto C dur, Manfrediniho Concerto D dur nebo Suita D dur, kterou napsal J. Clarke. Z varhanní tvorby uslyšíme Bachův chorál Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659, Einleitung, Thema und Variationen in A dur od Adolfa Hesse, Preghieru Oreste Ravanella i varhanní improvizaci.

Na čtvrtém koncertu 6. srpna zazpívá španělská sopranistka Beatriz Lafont, která vystoupí spolu se souborem Musica Florea a jeho uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. Program převážně z francouzské a španělské barokní hudby uvede autory jako Jean-Baptiste Lully, Jean-Philippe Rameau, Francisco Hernández de Illana, Antonio de Literes, ale i další skladatele jako Antonio Vivaldi nebo Antonín Reichenauer. Ve špičkovém podání těchto interpretů zazní novodobá premiéra skladby z kukského archivu, konkrétně Agnus Dei od Stephana Sailera (1741–1814).

Festival zakončí 20. srpna houslový virtuos Milan Al-Ashhab, vítěz několika prestižních světových houslových soutěží, který zahraje jedny z nejobtížnějších houslových skladeb – Bachovu Ciacconu d moll, Schubertova Krále duchů (v úpravě pro sólové housle H. W. Ernsta) a Paganiniho Nel cor piu non mi sento. Varhany na tomto koncertu rozezní vítěz řady prestižních světových soutěží Pavel Kohout, který zahraje Bachovo Concerto G dur BWV 592, Fugu in d Josefa Segera, Preludium, fugu a variace h moll Césara Francka a Fantasii na motivy „Vyšehrad“ od B. Smetany, kterou vytvořil Josef Klička.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor spolu se správou hospitálu Kuks a koná se pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

(bog, tz-vha)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek