Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Hory známé i neznámé… Uffo promítne unikátní dokument o Jizerkách

27. 4. 2022

page.Name
Málokteré pohoří v České republice poznamenala činnost člověka tak, jako Jizerské hory. Jizerky jsou němým svědkem toho, jaká je cena lidského pokroku tváří tvář přírodě. Přestože dnes patří k často vyhledávaným cílům turistů, skrývají i mnohá tajemství, za kterými se filmaři vydali. Natáčeli nejmodernějšími technologiemi jak na české, tak polské straně hor.

Celovečerní dokument Jizerské hory, který se bude v pondělí 2. května od 19 hodin promítat v trutnovském Uffu, je druhým filmovým počinem Viktora Kuny. Navázal tak na své oceňované dílo o Krkonoších z roku 2018, které několikrát vysílala Česká televize a jehož německá verze oběhla řadu kin v Německu. Filmu o Jizerských horách se Kuna ujal od tvorby scénáře až po dokončení celého filmu. „Člověk Jizerským horám vždy ubližoval, víc bral, než dával. Tento film by měl být proto takovou malou splátkou tohoto dluhu,“ říká autor filmu.

Film vypráví příběh Jizerských hor od jejich vzniku až po současnost. Aby ve filmu nic důležitého nechybělo, konzultoval Kuna s více než desítkou lidí z různých oborů – s přírodovědci, historiky a dalšími odborníky. Někteří z nich ve filmu vystupují a vyprávějí příběhy, jež jsou pro poznání kraje kolem řeky Jizery ty nejdůležitější.

 

Vznikla tak unikátní a vizuálně podmanivá zpráva nejen o minulosti a současnosti Jizerských hor, ale i o lidech, kteří zde zanechávají stopy často větší, než si kdy sami dokázali představit. Nový dokument Viktora Kuny je nejen poutavým vyprávěním, ale i mementem. „Největší výzva? Ráno vstát v pět a vyjít osm kilometrů třeba na Pytlácké kameny a pak natáčet nebo čekat na nějaké zvířátko… Naštěstí jsou hory krásné, i když je zamračeno. A do filmu to přináší kontrast,“ říká Viktor Kuna. Koneckonců výzva to pro Kunu byla dvojnásobná: v roli režiséra, kameramana a střihače filmu.

„Během přípravných prací jsem se setkal s René Bělohradským, celoživotním milovníkem Jizerek a fotografem,“ říká Viktor Kuna a dodává: „Ten se chopil také kamery a přispěl mnoha cennými radami. Jizerské hory zná od dětství dokonale a byl tak přínosným, byť velmi přísným konzultantem. „Natáčení zabralo tři roky, společně jsme začali mapovat živou i neživou přírodu, a to jak známá místa, tak i ta, ke kterým ještě žádné cesty nevedou. Podařilo se nám točit i v podzemí,“ doplňuje René Bělohradský.

Dokument je unikátní i z dalšího ohledu: ve filmu zazní houslové nahrávky Viktora Kuny, který do roku 2002 odehrál na 1000 sólových koncertů.

Tvůrci dokumentu

Viktor Kuna

V roce 2018 s Martinem Králem vytvořili 90 minut dlouhý dokumentární film Krkonoše, který přináší kompletní informace o nejkrásnějších místech těchto hor, jejich geologickém a geomorfologickém vývoji, o flóře, fauně, historii a činnosti člověka.

Film vysílala několikrát Česká televize, získal cenu festivalu RAJBAS, byl uveden na festivalu "BEST FILMS 2018" v pražské Lucerně a nominován na cenu festivalu "Tour Film 2018 Karlovy Vary". Roku 2019 byl uveden v německé verzi do kin v Německu.

V letech 2008–2012 Viktor Kuna absolvoval několik horolezeckých expedic v Pamíru, na Kavkaze, indickém Himálaji a na mořském kajaku v Jadranu nebo Švédsku a je tvůrcem několika krátkých filmů z těchto výprav. Například s horolezcem Radkem Jarošem o výpravě na kajacích kolem Liparských ostrovů, životě v buddhistických klášterech v Indii apod.

Původně studoval hudbu, a to v Moskvě, Vídni, Chicagu. Do roku 2002 odehrál cca 1500 sólových koncertů jako houslista v zemích Evropy, Asie a v U.S.A. Vystupoval jako sólista se symfonickými i komorními orchestry. V roce 2000 v rámci koncertního turné v USA přednášel na několika univerzitách na Floridě, v Chicagu, New Yorku, Alabamě, Illinois.

Natočil sedm alb, vystupoval v cyklu České filharmonie, FOK, na Pražském jaru. Byl hostem evropských festivalů (Salzburg, Helsinky, Talin, Würzburg, Washington, Brusel a dalších).  Založil a vedl hudební festivaly ve Vídni, Linzi, Arensgurgu a Bückeburgu. V roce 2002 přinesl úraz míchy změnu kariéry, nejprve studium diplomatické akademie, poté práci na MZV ČR.

Dále pak práci v oborech projektového i řídícího managementu či mezinárodního. V roce 2009 založil Horolezecký festival Dech hor, www.dechhor.cz . Pravidelně cestuje.

René Bělohradský

René Bělohradský je rodák z Jizerských hor, kterými se toulal již od dětství a později jako tramp, skaut, horolezec a fotograf. Své fotografie publikuje v časopisech a o Jizerských horách pořádá přednášky. Proto vyměnit fotoaparát za profesionální kameru a zúročit tak své letité zkušenosti z Jizerských hor bylo jen přirozenou výzvou, stejně jako v noci vstávat a již před úsvitem čekat na vrcholu hory na východ slunce nebo třeba tetřívka.

Vystudoval pedagogickou fakultu a vyučuje jako středoškolský učitel anglický jazyk a cestovní ruch. Od roku 1995 působí i jako průvodce turistů, a to především pro oblast severských zemí.

Jelikož je René Bělohradský skutečným znalcem Jizerských hor, který se věnuje i bádání v oblasti lokální historie a je spoluautorem knih na tuto tématiku, byl přirozeně tím pravým poradcem Viktoru Kunovi při tvorbě filmu a zároveň dokonalým průvodcem horami.


(bog, tz-vku)

redakce@trutnovinky.cz
Foto a video: archiv Viktora Kuny