Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Soutěž Jazz World Photo vyhrál Didier Jallais. Překvapivě už potřetí

3. 4. 2022

Soutěž Jazz World Photo vyhrál Didier Jallais. Překvapivě už potřetí 0 snímků
Tomu se říká tradice! Každý rok přináší mezinárodní soutěž Jazz World Photo nějaké překvapení, raritu či zajímavost. Dodržet se to povedlo i letos. I když opět neplánovaně. Porota totiž hodnotí zaslané snímky anonymně. Přesto už potřetí během devíti let vyhrál francouzský fotograf Didier Jallais (na snímku vpravo).

Letos přihlásili autoři 248 snímků ze 41 zemí. Osmičlenná mezinárodní porota, jejímž členem je i uznávaný zpěvák a fotograf Dan Bárta, vybrala jako nejlepší momentku ze světoznámého festivalu Jazz in Marciac. Americkou zpěvačku Lisu Simone vyfotil Francouz Didier Jallais. Jazz World Photo ovládl už potřetí, vyhrál také v letech 2014 a 2018. “Pro všechny porotce bylo jeho vítězství velkým překvapením,” prozradil Patrick Marek, fotograf a zakladatel soutěže.

Zaskočený z třetího triumfu byl i Didier Jallais. „Je to překvapení, ale také velká čest!“ prohlásil krátce poté, co převzal od pořadatelů soutěže ceny pro vítěze. Na koncertě Lisy Simone se v jednu chvíli mačkalo před pódiem deset fotografů na jednom místě. Každý chtěl získat co nejlepší pozici pro snímek. „Bylo by složité fotit ze stejného místa jako ostatní. Šel jsem tedy fotit zprava, kde bylo místo. Tím pádem jsem pořídil úplně jinou fotku, než ostatní,“ řekl.

Zubař v důchodu a dlouholetý člen týmu Lékařů bez hranic má fotografování hudby a převážně jazzu jako celoživotního koníčka. Vystavoval na mnoha místech ve Francii i v zahraničí, a vyhrál několik soutěží.

I on se ale musel v posledních letech přizpůsobit nové situaci. V rámci boje s pandemií covidu totiž výrazně ubylo koncertů. „Museli jsme se jako fotografové víc snažit, abychom o nic nepřišli. Víc soustředit, aby nám neunikl dobrý záběr, protože těch příležitostí k focení nebylo tolik,“ vysvětlil.

Před uzávěrkou soutěže se rozhodoval, který ze svých snímků přihlásí. Pomohla mu přítelkyně. „Řekla, že mám poslat ten s Lisou Simone. A protože má vždy pravdu, poslechl jsem. Žádné diskuse nebyly. Nevzpíral jsem se!“ přiznal Jallais.

Víc než obvykle si dala záležet také v pořadí druhá fotografka Emmanuelle Nemoz z Francie. Na jednom z pařížských koncertů pořídila záběr bubeníka Edwarda Perrauda v akci. „Věděla jsem, že dělá za bicími různé šílenosti. Vyfotit, jak vyhodil paličku se mi ale povedlo až na druhý pokus,“ řekla.

Třetí příčku na letošním Jazz World Photo získal český fotograf Jiří Hrbek. „Výsledek nám dal zapravdu, že i když se nehraje tolik muziky, tak se dá nafotit kvalitní hudební fotografie. Autoři prostě jen museli víc přemýšlet a víc hledat,“ zhodnotil kvalitu snímků předseda poroty Ivan Prokop.

Třicet nejlepších snímků Jazz World Photo si můžou lidé nyní prohlédnout ve speciální expozici umístěné v přízemí trutnovského městského úřadu. Podle zvyklostí bude ale putovat i po dalších českých a slovenských městech.

Pavel Cajthaml
s přispěním Heleny Hardikerové
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek