Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Téma obrazu je pro malíře Císařovského klíč, je to patrné na výstavě Pravda vítězí

2. 4. 2022

Téma obrazu je pro malíře Císařovského klíč, je to patrné na výstavě Pravda vítězí 0 snímků
Historické heslo, které je od 30. března 1920 na prezidentské vlajce Československa a po jeho zániku České republiky, zní: Pravda vítězí. Je to však také název aktuální výstavy jednoho z nejuznávanějších českých malířů Tomáše Císařovského (60) v Galerii města Trutnova.

Autorem pojmenovaná výstava je i odkazem k prvnímu porevolučnímu prezidentovi Václavu Havlovi, který v Trutnově a na své nedaleké chalupě na Hrádečku zanechal nesmazatelnou stopu. V prostřední části galerie svým dílem Císařovský vzdal hold tomuto disidentovi a pozdějšímu prezidentovi v několika obrazech a také v sérii kreseb lavírovanou tuší na papíře. Jsou zde výjevy z Havlova života, jako například ukázka z jeho pracovního angažmá v trutnovském pivovaru či výstup na Sněžku. Obrazy naopak zachycují prezidentství, kdy se Havel setkal třeba s kapelou The Rolling Stones.

U malování Císařovského je nejpodstatnější koncepční složka, která vždycky vedla k určitému tématu s nějakým problémem nebo otázkou, jíž chtěl v obraze řešit. „Málokdy jsem maloval osamocené obrazy. Když jsem se nějakou otázkou zabýval, velmi často z toho vznikl cyklus. Téma obrazu je pro mě výrazné, je to pro mě klíč,“ řekl malíř. Podle kurátora výstavy Martina Dostála, malíře vždy zajímala dávná historie, která se odrazila v jeho tvorbě.

Má rád klasické umění, sám je klasický malíř, který maluje olejem na plátně. Kromě toho velmi rád používá techniku ​​akvarelu,“ uvedl kurátor s tím, že Císařovský je rovněž významný portrétista a figuralista, což je z trutnovské expozice výrazně patrné. „Tvoří „nekonečný“ soubor figurálních obrazů, v nichž dochází k řadě psychologických, existenciálních sociálních akcí a interakcí, které jsou v mírné nadsázce zkratkou našich nejběžnějších zkušeností,“ prozradil Dostál.

Třetí umělcovou malířskou linií, také na výstavně připomenutou, jsou krajiny, s nimiž začal na konci 90. let. Se svými stopami paměti se stávají součástí naší historie či naopak představují únik do posledních „lidských“ rájů, ať už jde o tropické ostrovy nebo vysokohorské scenérie. Jsou to však také krajiny, které v typické barevnosti dosavadních obrazů zachycují osobní prožitek autora z navštívených míst.

Tomáš Císařovský, který vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, přitahuje pozornost nejen svým nekonvenčně konzervativním malířským programem, ale také tím, s jakou důsledností se pohybuje v prověřeném a trvalém médiu, jaký dnes malba představuje. „Důsledně pracuje s žánry zakotvenými v tradici, jakými jsou portrét, figurální kompozice nebo krajina, “ dodal kurátor. Výstava Pravda vítězí potrvá v městské galerii do 14. května.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek