Originální sochy z netradičních materiálů tvoří v Uffu atraktivní podívanou
22. 5. 2022
S dalších materiálů umělec využívá pytlovinu, kartonový papír, kuchyňské utěrky, pomalovaná prostěradla, lehkou záclonovinu, barevné koberce nebo ovčí houni. Materiály poté kombinuje s rozmanitými technikami a na tvarování výsledných děl používá nejen vlastní formy, ale také historické matrice existujících soch.
„Používám formy pro staré sochy a pak se snažím nějak organizovat použitý materiál. Jde mně o hmotu, která ve formě vznikne. Je to pro mě vždycky překvapení, protože dopředu nevím, co se ve formě odehraje. Potom se snažím s výsledným dílem dále pracovat, různě ho pomalovávám a podobně,“ nastínil své postupy Skalický, jehož sochy se liší nejen barevností, ale také povrchem a detailem. „Povrchovou úpravou některých objektů vznikne pocit, jako bychom se dívali spíše na růžový mramor nebo jiný pevnější materiál,“ řekl kurátor výstavy Jan Kunze.
Podle něj objekty Martina Skalického vyzývají k doteku, protože látky jsou pro sochaře absolutně netradiční materiál a autor jich používá více typů. „Sochař je v tomto ohledu nejen originální, ale také jasně rozpoznatelný,“ uvedl kurátor. Přestože se opakují formy soch, každá z nich je jiná, a to jak použitou látkou, tak i hloubkou modelace.
Návštěvník je svědkem jakýchsi téměř klasických soch v prostoru a Skalický jako zemitý figuralista se navíc soustředil na hlavu, jak je patrné z děl vystavených na stěnách. „Je to originální a zároveň atraktivní. Divákům se jeho práce líbí, ale nesnižuje to hodnotu sochařova díla,“ upozornil kurátor. Ve výsledku Skalický svým přístupem propojuje minulost se současností, historickou vážnost s ironií a nadhledem, líbivý kýč se seriózností vysoké kultury. Výstava v potrvá do 20. června.
Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek