Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Studentka křtí svou prvotinu, náctiletou zpověď o „kruté realitě života“

26. 5. 2022

page.Name
Sedmnáctiletá Trutnovačka Adriana Wetterová vydala svou první knihu s názvem Nikdy nezapomenu. Romanticko-dramatický příběh plný pocitů neporozumění a osamělosti je náctiletou zpovědí mladé autorky. Knihu slavnostně pokřtí zítra v kavárně Caffé Uffo. Úvodní slovo pronese dramaturg, kurátor, básník, muzikant a v neposlední řadě i ředitel vznikajícího Centra současného umění EPO1 Jan Kunze. Knihu spolu s dalšími kmotry pokřtí i ředitel Uffa Libor Kasík.

Se psaním příběhu začala Adriana ve svých dvanácti letech. „Potřebovala jsem se tenkrát vypsat ze svých vlastních pocitů a nespokojenosti se světem,“ říká studentka třetího ročníku královédvorského gymnázia, která zprvu své nálady vyjadřovala pomocí štětců a barev, ale postupem času jí k srdci více přirostla forma psaní.

Čtenář v knize objeví její naivní pohled na svět, který vložila do postavy hlavní hrdinky, patnáctileté Anety. Ta se stejně jako autorka snaží vypořádat s „krutou realitou života“. „Kniha prošla několika očima a mými vlastními úpravami, s nimiž se má osobnost formovala a společně s ní i charakter hlavní postavy, která je mi v mnohém podobná,“ tvrdí Adriana, ale okamžitě dodává, že se nejedná o autobiografický příběh.

„Když jsem si knihu zpětně četla, tak jsem si říkala: Pane Bože, to jsem nemohla napsat já, vždyť to vůbec není můj styl. Je to ale vzpomínka na časy, kdy jsem takhle přemýšlela. Je to moje náctiletá zpověď, a proto mi i po těch čtyřech letech stojí za to si tu knihu vydat,“ uvedla bývalá šéfredaktorka dětské televize Rýbrcoul.

Svou literární prvotinu se rozhodla publikovat přes online nakladatelství Pointa prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Kniha má 126 stránek a do prodeje míří 500 výtisků. K dostání bude za 299 Kč. „Knihu bych doporučila dospívajícím dívkám od třinácti let, které mají slabost pro zamilované příběhy. Ale věřím, že zaujme i starší čtenářky jako vzpomínka na časy, kdy se i ony cítily nepochopené a osamělé,“ uzavírá Adriana.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv Adriany Wetterové