Úterý

16. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

To musí být to místo. Galerie Uffo vystavuje obrazy Jiřího Hauschky

17. 1. 2022

To musí být to místo. Galerie Uffo vystavuje obrazy Jiřího Hauschky 0 snímků
Malba Jiřího Hauschky, šumperského rodáka a jednoho z nejzajímavějších současných umělců, se objevila v Galerii Uffo. Pondělní vernisáží zde totiž začala výstava s názvem To musí být to místo. „S obrazy Jiřího Hauschky se dostáváme do prostředí, kde dochází ke konfrontaci, či spíše symbióze člověka s krajinou,“ upozornil ředitel Uffa Libor Kasík a dodal, že přírodní prostředí nás ovlivňuje víc, než si sami připouštíme.

Pro šestapadesátiletého malíře, který nikdy nestudoval žádnou uměleckou školu, a přesto má za sebou výstavy nejen v Česku, ale i v zahraničí, je charakteristický cit pro plošnou kompozici, výrazná obrysová linie, symbolická barevnost a především typická tekutost forem, která dodává zobrazeným objektům organickou dynamiku. V jeho obrazech krajin se často promítá fascinace magičností a mystičností lesa, s téměř až pochmurnou atmosférou lesních mlh.

Hauschku fascinují prostory moderního města, které k němu promlouvají svou historií. Přitahují ho také místa, kde člověk zanechal svou stopu, do obrazu tak často zakomponovává lidskou figuru.

Výstava bude v Galerii Uffo umístěna do 27. února.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr