Pondělí

11. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

To musí být to místo. Galerie Uffo vystavuje obrazy Jiřího Hauschky

17. 1. 2022

To musí být to místo. Galerie Uffo vystavuje obrazy Jiřího Hauschky 0 snímků
Malba Jiřího Hauschky, šumperského rodáka a jednoho z nejzajímavějších současných umělců, se objevila v Galerii Uffo. Pondělní vernisáží zde totiž začala výstava s názvem To musí být to místo. „S obrazy Jiřího Hauschky se dostáváme do prostředí, kde dochází ke konfrontaci, či spíše symbióze člověka s krajinou,“ upozornil ředitel Uffa Libor Kasík a dodal, že přírodní prostředí nás ovlivňuje víc, než si sami připouštíme.

Pro šestapadesátiletého malíře, který nikdy nestudoval žádnou uměleckou školu, a přesto má za sebou výstavy nejen v Česku, ale i v zahraničí, je charakteristický cit pro plošnou kompozici, výrazná obrysová linie, symbolická barevnost a především typická tekutost forem, která dodává zobrazeným objektům organickou dynamiku. V jeho obrazech krajin se často promítá fascinace magičností a mystičností lesa, s téměř až pochmurnou atmosférou lesních mlh.

Hauschku fascinují prostory moderního města, které k němu promlouvají svou historií. Přitahují ho také místa, kde člověk zanechal svou stopu, do obrazu tak často zakomponovává lidskou figuru.

Výstava bude v Galerii Uffo umístěna do 27. února.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr