Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Trutnovská premiéra po 54 letech, v Uffu vystoupí legendární Progres 2

17. 1. 2022

page.Name
Ve čtvrtek 20. ledna se trutnovští fanoušci progresivního rocku konečně dočkají – za neuvěřitelných 54 let existence se v Uffu od 19 hodin představí v trutnovské premiéře legendární Progres 2. Zpěváka a frontmana Pavla Váněho jsme se zeptali na pár věcí.

Vybaví se vám něco, když se řekne Trutnov?
Jestli mě paměť neklame, v Trutnově jsme s Progres nikdy nehráli. Občas se ale setkávám se zdejšími fanoušky na našich koncertech v širokém okolí a někteří se diví, že jsme nikdy nehráli na místním slavném festivalu. Zájem jsme určitě měli, ale jeho pořadatel nás kdysi nazval režimní kapelou, což je z mnoha důvodů úsměvné.

Koncert je ve čtvrtek zrušen!

Ve středu po poledni do naší redakce přišla zpráva, že koncert kapely Progres 2 je kvůli covidu odložen. Nový termín je středa 16. března.

Například?
My jsme si s předchozím režimem nikdy nezadali a když to o nás tvrdí člověk, který na svůj festival zve hvězdy normalizačního popu, co na to říct? Už je to ale dávno za námi a já v každém případě budu teď raději přesvědčovat o našich kvalitách přímo trutnovské publikum. Na to se fakt těším.

Prozradíte něco z playlistu?
Odehrajeme průřez celou tou naší předlouhou kariérou na hudební scéně. Proletíme téměř všechna alba i projekty, jako třeba první československou rock-operu Dialog s vesmírem, Třetí knihu, Mozek, něco z těch úplně nejstarších... A samozřejmě zahrajeme něco i z našeho posledního alba Tulák po hvězdách.

 

V jaké přijedete sestavě?
Covidové problémy se nevyhnuly ani naší kapele, po všech těch překladech i rušení koncertů nás navíc vloni opustil mnohaletý kamarád a spoluhráč, basák Pavel Pelc. Nicméně, teď jsme i s novým basákem na koncerty hrozně natěšení a myslím, že i v dobré formě. A když už jsme u toho nešťastného covidu – v době, kdy byla živá kultura u ledu, jsme si konečně našli čas a 40 let od vydání Dialogu s vesmírem jsme udělali klip k singlu Planeta Hieronyma Bosche II, který na YouTube vidělo už 100 tisíc lidí a nám to dělá obrovskou radost. Ale abych se vrátil k otázce, do Trutnova přijedeme v sestavě Pavel Váně, Roman Dragoun, Zdeněk Kluka, Miloš Morávek a Kuba Michálek. A moc se těšíme!

Progres 2

V roce 1968 kapelu založili pod původním názvem The Progress Organization hudebníci Zdeněk Kluka a Pavel Váně, v 70. letech se změnila na Progres 2. Skupina vydala několik úspěšných desek: Darmodaj, Mauglí, Dialog s vesmírem, Třetí kniha džunglí, Mozek, Změna! a Otrava krve. V roce 2016 zvolili posluchači rádia Beat skupinu Progres 2 do Beatové síně slávy.

Kapela oslavila na podzim 2018 úspěšných 50 let na československé rockové scéně. Česká televize natočila o kapele hodinový dokument a také záznam z výročního koncertu v brněnském Sonu. Ve stejném roce také nahráli Progres 2 zcela nové album. CD i klasické vinylové dvojalbum Tulák po hvězdách je tradičně tematické, inspirované stejnojmennou knihou Jacka Londona.


Předprodej vstupenek na koncert probíhá ZDE.

(bog, tz-mh)

redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv kapely